Talentovaný designér poutá pozornost bulvárního tisku | E15.cz

Talentovaný designér poutá pozornost bulvárního tisku

Arne Quinze je konceptuální umělec, designér, podnikatel a svého druhu celebrita. V tvorbě i životě spojuje kreativní svět navrhování s pop scénou a mediálním světem.

Po minulém díle věnovaném francouzské designérce Inze Sempé tentokrát začneme pěkně zostra a lehce bulvárně. Takže: kdo si bere 13. září tohoto roku za ženu exmanželku slavného tenisty, Barbaru Beckerovou? Kdo se letos stal uměleckým ředitelem produkce zpěváka Lennyho Kravitze? A do třetice: kdo navrhuje interiéry a nábytek pro hollywoodské celebrity, jako je Brad Pitt nebo Oprah Winfreyová?

#####První díla realizoval na ulici

Arne Quinze začínal v patnácti letech v oblasti pouliční graffiti kultury. Byl nekonformní a kreativní a jeho talent ho dovedl až k vlastní značce. Dnes Quinze & Milan patří v Belgii mezi nejznámější designová studia. Bylo založeno před deseti lety a zabývá se nejen průmyslovým designem a nábytkem.

Sami sebe označují za platformu. Za značku mnoha tváří, nepředvídatelných a překvapivých nápadů. Za tvůrce atmosféry. Arne navrhuje minimalistický nábytek: od sofa, křesla až po koncepty celých budov. Vytvářejí instalace, grafiku, architekturu, mobilní telefony. Označení „produktový design“ je jen začátek jejich pohledu. „Mám rád pravidla. Protože když je znám, vím, jak je překračovat,” říká lehce ironicky Arne Quinze. Jsou pro něj důležití lidé kolem. „Zajímají mě kreativní lidé, protože ve světě pěti miliard lidí je potřeba pečlivě vybírat, s kým se spojíte ke společné práci,” dodává. A umí to opravdu dobře. V podání značky Quinze & Milan forma sleduje jejich originální myšlení. Proto když se podíváme na jeho tvorbu v Antverpách, Hongkongu, Dallasu nebo Sydney, mizejí nejen geografické hranice.

#####Most mezi politiky a veřejností

Jde napříč žánry současné popkultury. Společně s architekty ze slavné kanceláře OMA pracoval on a jeho kolegové v roce 2004 na divadle Charlese a Dee Wylyových v Dallasu. Podíleli se i na extravagantní Casa da Musica v Porto (také od ateliéru OMA). Rem Koolhaas použil nábytek Q&M ve věhlasné knihovně v Seattlu. A na základě toho v Antverpách navrhli hodinový hotel s 51 pokoji.

„Naše filozofie pramení ze tří velmi jednoduchých slov: Nikdy neříkej nikdy,” doplňuje Arne. O tom, z čeho vychází a co ho inspiruje, dobře vypovídá jeho obdiv k Robbiemu Wiliamsovi. „Máme rádi jeho energii a spontaneitu. Je to profík, který vytváří svůj vlastní svět.” Kamarádí se s Lennym Kravitzem, pro kterého začal jako kreativní ředitel jeho akcí také letos pracovat. Loni na podzim se v samotném centru Bruselu objevila Quinzeho obří plastika ze dřeva a betonu. Symbolicky (i fyzicky) propojila vlámský parlament s horní sněmovnou. Arne Quinze tento obří objekt na pomezí land artu a plastiky pojmenoval Sekvence a má fungovat jako most mezi politiky, veřejností a turisty, pro něž je častým objektem fotoaparátů. Dynamická struktura zdánlivě chaoticky navršených dřev je ale i hnízdem, má ukazovat různorodost světa a jeho neustálé proměny. Ostatně kdo jiný než Arne by o tom mohl lépe vyprávět.

*

Arne Quinze (1971)

Původem Belgičan, je konceptuální umělec, futurolog, vizionář a podnikatel, známý kromě oblasti designu také svými nepřehlédnutelnými instalacemi ve veřejném prostoru. Arne Quinze před deseti lety založil firmu Quinze & Milan, která se kromě designu vlastního nábytku zabývá kreativními koncepty nejen v Belgii a USA, ale často také pracuje pro jiné firmy jako kreativní studio. Takto vznikly interiéry ústřední knihovny v Seattlu (2004), jež navrhoval Rem Koolhaas, knihovna Utrechtské univerzity (2004), Wyly Theatre v americkém Dallasu nebo interiéry pro Korean Air v Soulu (2008). Přátelí se s americkým zpěvákem Lennym Kravitzem, žije střídavě na Miami a v belgickém Kortrijku.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!