Tanec má vtáhnout diváky do děje | E15.cz

Tanec má vtáhnout diváky do děje

Orientální tanec může dělat kdokoli bez rozdílu věku. Každý si od něj slibuje něco jiného.

Orientální tanec vznikl v Africe někdy v období 10 000 let před naším letopočtem. Pomáhal těhotným ženám přijít při porodu na jiné myšlenky. Dnes jej dělají ženy především proto, že se jim líbí. Najdou se samozřejmě i takové, které chtějí vystupovat na různých představeních či show. „Orientální tanec dělám už šest nebo sedm let. Tenkrát jsem neměla co dělat. Viděla jsem plakáty ve městě, tak jsem si řekla, že to zkusím. Ohromně mě to chytlo, takže tancuju dodnes. Nemám díky tomu problémy se zády či zažíváním,“ popisuje jedna z tanečnic Marcela Sárközi.

Nejtěžší jsou první hodiny

Lekce jsou rozdělené do skupin, aby začátečnice netrénovaly s pokročilými. Na každé hodině je patnáct dívek. „Začátečníci se učí jednotlivé prvky, takže se hodně probírá teorie. Tanečnice se musí naučit správně stát. Při postoji ji nesmí nic bolet. Když má někdo nějaký zdravotní problém, tak mi to řekne a já pak dotyčnou nenutím dělat prvky, které nemůže zvládnout. Vždycky si všechny dívky zkontroluju a až je u nich všechno v pořádku, můžeme přejít k dalším prvkům,“ konstatuje lektorka orientálních tanců Markéta Dintrová.
Určitou výhodu mají slečny, které už dělaly nějaký jiný podobný sport. „U orientálního tance je totiž zapotřebí uvolnit tělo, ale zároveň zapojit svaly. To je pro dívky, zvlášť ze začátku, hodně složité. Ty, které navštěvovaly například latinsko-americké tance, se většinou učí rychleji. Nakonec se to však naučí všechny,“ říká Dintrová.
Jakmile zvládají tanečnice základní prvky, přibudou navíc krokové variace a různé točky. „Bez toho by to bylo jen stání na místě a to by bylo nudné. Tanečnice musí po parketu doslova plout, aby dokázala diváka zaujmout a vtáhnout do děje. Proto věnujeme nejvíce času nácviku krásné chůze. Všechny prvky nakonec sladíme do takové choreografie,“ vysvětluje Dintrová.

Důležité je orientálně se naladit

K orientálnímu tanci pochopitelně patří ozdoby v podobě různých šperků, korálků nebo náramků. „Kostýmy si tanečnice většinou šijí samy nebo si je obstarají ze sekáče. Originální kostým totiž není zrovna levná záležitost. Vyjde zhruba na dvacet tisíc,“ uvádí Sárközi.
Tanečnice, které už vystupují, se pochopitelně bez kostýmu neobejdou. Některé dají na světoznámé návrháře, jiné si kostýmy navrhují samy. „Tímto způsobem do toho vkládají kus svého já. Návrháři mají několik modelů, které se střídají pořád dokola. Proto se mnoho žen řídí podle sebe,“ míní Dintrová. Orientální tanec má mnoho odnoží

Existuje celá řada orientálních tanců. Najdou se i takové, které se svými prvky vzájemně prolínají. „Dělám egyptský kabaretní styl, což je královská disciplína mezi orientálními tanci. Je velmi elegantní a noblesní. Tanečnice při něm doslova pluje po parketu a reaguje na hudbu. Ta je charakteristická tím, že se v ní střídají rychlé rytmy s pomalými,“ představuje svoji disciplínu Dintrová.
Každá taneční škola pořádá ročně jedno až dvě představení. „Každou takovou akci vždycky organizuje jedna škola s tím, že si na ni pozve i ostatní. Divák tedy sleduje několik představení. Vystoupení bývají moc hezké a působivé. Na pódia se při nich dostanou jen ty ženy, které se tanci věnují alespoň pět let, takže rozhodně je na co se dívat,“ nešetří chválou Sárközi.

Orientální tanec má kořeny v Africe

Když vznikl orientální tanec na černém kontinentu v období okolo 10 000 let před naším letopočtem, sloužil k úplně jiným účelům než dnes. Navíc v té době to byla výhradně ženská záležitost. Ne nadarmo se mu říkalo tanec pro rodiče. „Ženy stály v kruhu, uprostřed kterého byl důlek. V něm stála rodička. Ostatní dámy tančily kolem ní, aby ji inspirovaly. Možná tak měla pocit, že v tom není sama a rodilo se jí lépe. Potom si jen dřepla a vytlačila dítě za asistence jedné z žen z kola,“ říká Dintrová.
Pomocí tance však v tehdejší době mimo jiné také komunikovali s bohy. „Tančili bosí, takže měli přímý kontakt s půdou. Slibovali si od toho, že bude dobrá úroda,“ vysvětluje tradici Dintrová.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!