Tart a Bjaly: Vyznavači hip hopu | E15.cz

Tart a Bjaly: Vyznavači hip hopu

Sedmička zahajuje nový seriál s názvem Subkultury. V prvním díle představuje frýdecko-místecké hiphopery.

Dvaadvacetiletý David Pětrula alias Tart je raper. Loni natočil demo album s názvem Ber, nebo nech být. Většinu z osmi skladeb věnoval lidem, které má rád nebo se s nimi nepohodl. Před několika lety Tart vyhrál krajskou soutěž ve freestyle battle.
„Dva lidé se postaví proti sobě a v rýmech se slovně napadají s cílem zesměšnit soupeře. Své výpady vymýšlejí přímo na místě,“ líčí mladík průběh soutěží, kterých se nyní účastní jako porotce. Hudbou by se Tart chtěl jednou živit. Nedávno mu studenti filmové školy z Hradce Králové nabídli, aby s nimi natočil několik videoklipů. Jeho snem je koncertovat v České republice i na Slovensku. Chce se stát známým raperem, aby lidé přišli na koncert právě kvůli němu.
O rok starší Martin Bílek alias Bjaly se nejlépe cítí v pronajatých prostorách, kde si zařídil malé nahrávací studio. „Občas si zahraju ve frýdeckém klubu Stoun. Když mě někdo pozve do jiného klubu nebo města, neodmítnu. Raději ale instrumentální muziku skládám. Desky ještě nevydávám, všechny skladby zatím držím v šuplíku,“ vypráví hiphoper, který se jako producent podepsal pod Tartovo album.

Nejsme drsňáci z Bronxu

Dříve Bjaly poslouchal punk a rock. Nakonec se ale zhlédl v hip hopu. „Připadá mi kulturnější. S ním jsem poznal také break dance a graffiti. Navíc mě vždy přitahovaly gramofony, a od nich je k dýdžejství kousek,“ vysvětluje. Jeho kamarád Tart se s hiphopovou muzikou cítí svobodný. Považuje ji za nejlepší formu vyjádření svých pocitů. „Když chci okolí říct, co mám na srdci, dám to prostě na papír nebo cédéčko,“ říká Tart. Hip hop si z Ameriky, odkud pochází, přinesl pověst muziky, jejíž texty jsou plné násilí, drog a sexu. Tuhle nálepku Tart a Bjaly odmítají. „Nejsme drsňáci z Bronxu, ani si na ně nehrajeme. Nás zajímá život tady doma. Svou muzikou se snažíme lidem říct třeba to, že nám vadí život v supermarketech s nabídkami polovičních cen,“ shodují se hiphopeři.
Problém? Závist!

Přední místa na jejich žebříčku hodnot zaujímají rodina, přátelé a hudba. Životním stylem se nijak neliší od svých vrstevníků. Přestože politiku sledují jen okrajově, k volbám chodí pravidelně. K ostatním hudebním žánrům jsou tolerantní, i když je neposlouchají. Ani v oblékání nejsou hiphopeři nijak vyhranění. Nosí věci, ve kterých se dobře cítí. Bjaly ve volných kalhotách, mikině a dlouhé bundě streetového střihu. Pod velkou čepicí skrýval dredy. Tart svým vzhledem připomínal spíše vyznavače bojových umění. Vlasy zastřižené na ježka, na sobě svetr, přiléhavé kalhoty a bundu do pasu s koženými rukávy.
S většinou obyvatel města žijí příznivci hip hopu v míru. Problémy mívají překvapivě s některými vrstevníky. „Hlavně ti, kteří v životě ničeho nedosáhli, nám naše úspěchy závidí. Přitom nemají co závidět. Neděláme komerční muziku, abychom se předváděli v drahém oblečení. Chceme, aby naše skladby vycházely od srdce,“ tvrdí Tart.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!