Tatínci na mateřské: pořádná dřina, ale i lepší vztahy s dětmi | E15.cz

Tatínci na mateřské: pořádná dřina, ale i lepší vztahy s dětmi

Na čas pověsili svou práci na hřebík a zůstali na mateřské. Roli živitelů za ně přebraly manželky.

Zhruba dva ze sta rodičů na rodičovské dovolené jsou muži. Ti, kteří si každodenní péči o potomka vyzkoušeli, vědí, že to není legrace. Pokud by se jim však narodilo další dítě, rozhodli by se stejně.

Od volantu k miminku

Osmatřicetiletý Vladimír Gronský šel na mateřskou rovnou z kamionu. Práci, při které se domů vracel jen na víkendy, vyměnil za každodenní povinnosti při péči o syna Vojtěcha. Na rodičovskou dovolenou šel, když měl pět měsíců. Po roce jednoznačně říká, že by to udělal znovu.
„Když jsem jezdil, byl jsem pořád pryč, někdy jsem nebyl doma ani na víkend. Syn mi rostl před očima, přijel jsem a byl úplně jiný než týden předtím. Chtěl jsem být u toho, jak vyrůstá,“ říká Gronský.
Ze začátku to pro něj byla obrovská změna. „Nebyla to žádná legrace. Při práci jsem si odpočinul daleko víc,“ přiznává.
Jeho žena Petra nejprve pracovala více z domu a s péčí mu pomáhala. „Musel jsem se všechno naučit, a hlavně si s Vojtou udělat pevný časový režim. Máme přesně rozplánovaný celý den. Kdy vstává, kdy jí, kdy jde na procházku, kdy spí,“ popisuje Gronský, který sobě i synovi také vaří.
Chodí se synem cvičit i plavat. Je jediným tatínkem, který tam chodí pravidelně a s ostatními maminkami si rozumí. „Čerpám od nich informace a kolikrát si s nimi pokecám víc než manželka. Domlouváme se i přes Facebook. Kolikrát se mi stane, že mě na ulici zdraví maminky s dětmi, a když pátrám v paměti, připomenou se, že spolu chodíme do plavání,“ směje se Gronský.
Na koníčky mu moc času nezbývá, jednou až dvakrát týdně se ale schází s přáteli, aby si zahrál karty. „Celonoční akce skončily. Když mě malý v pět ráno budí, musím být vyspaný,“ líčí Gronský.
S Vojtěchem chodí i k lékaři, všechny injekce i prohlídky u zubaře prcek absolvuje na tatínkově koleni. Manželka Petra Gronská je ráda, že manžel zůstal doma. „Jsou sehraní, mají úžasný vztah, myslím, že to Vojtovi do života dá správný citový základ,“ hodnotí Gronská a dodává, že lidé v okolí obdivují, jak manžel péči o syna barvurně zvládne.
„Někdy mu i ten vztah s Vojtou závidím. Kdyby mi zaměstnavatel nevyšel maximálně vstříc, asi bych do toho nešla. Citově je to těžké, každou volnou chvíli proto věnuji Vojtovi,“ přiznává matka.

Výjimka široko daleko

Doslova průkopníkem rodičovské pro muže je Jan Kožiál. S dnes osmnáctiletým Janem zůstal doma, když mu bylo půl roku. Široko daleko tenkrát jiný tatínek na rodičovské dovolené nebyl.
„Manželka tehdy měla lepší práci. Někde jsem zaslechl, že je možné, aby zůstal s dítětem doma muž, tak jsme to zkusili,“ vzpomíná Kožiál. Když v práci řekl, že jde na mateřskou, byli jeho spolupracovníci pořádně překvapení. „Všechno jsme bez problémů zvládali. Honza tehdy nedal na tatínka dopustit, myslím, že náš vztah to pomohlo stmelit,“ hodnotí zpětně.
Se synem si nejen hrál a chodil na procházky či preventivní prohlídky k lékaři, ale také pral a vařil. Zvláště praní bylo poměrně hodně, tehdy se používaly ještě běžné bavlněné pleny. „O víkendu mi ale s praním i žehlením pomáhala manželka. Já jsem aspoň mohl na ryby,“ vysvětluje Kožiál.
S tatínkem také malý Jan chodil na zvykání do jesliček. „Byl moc šikovný. Čtyřikrát jsme tam zašli spolu a pak už mi řekl, tati ahoj, a zůstal tam sám,“ vzpomíná. Jen v noci k malému vstávala manželka. „Já v noci dobře spím. Ale syn spal taky dobře, vstávali jsme k němu, jen když byl nemocný nebo mu rostly zoubky,“ dodává Kožiál. Má jen jednoho syna. Ale kdyby měl druhé dítě, na mateřskou by šel i podruhé.

Konec stereotypů?

Socioložka Olga Nešporová dva roky sledovala dvacítku rodin, kde péči o dítě na sebe vzal tatínek. Došla k názoru, že muži jsou v péči o děti velmi schopní, s péčí o domácnost však mívají potíže.
„V rodinách, kde muži pečují o děti, žena muži významně pomáhá. Většinou to vede ke stmelení rodiny,“ tvrdí Nešporová.
Vypozorovala i rozdílný přístup rodičů k dětem. Pro tatínky je na prvním místě maximální spokojenost jejich potomka a vše ostatní je druhořadé. Když jsou na mateřské ženy, starají se také o domácnost. I na úkor toho, že se dítěti věnují méně.
Podle Nešporové tatínci na mateřské stírají tradičně mužské a ženské role. „Má to i kladný dopad na dítě, které vyrůstá ve stabilním prostředí a může se spolehnout na oba dva rodiče rovnocenně,“ vysvětluje Nešporová. Tento způsob však doporučuje jen v případě, že to chtějí oba rodiče. Psychologové také upozorňují na rozdíl mužů a žen v přístupu k dítěti. Maminky jsou více úzkostlivé, tatínci jdou do všeho nového bez obav.
„Jsou více nad věcí a méně se bojí. Neřeší, jestli vzali všechny náhradní věci nebo jestli se jejich špunt projde ponožkami po mokré podlaze,“ všímá si Hana Quittková z Baby clubu Kačka, kam chodí maminky i tatínci se svými ratolestmi plavat a cvičit.
Při plavání jsou tatínci mnohem odvážnější. „Potápění s dětmi jde tatínkům mnohem lépe. Také když začneme používat nové pomůcky nebo jiný prvek, jdou do toho,“ popisuje Quittková.
Podle dětské psycholožky Ludmily Mrkvicové otcové zastanou svou roli stejně dobře jako maminky. „Sama znám ze svého okolí několik mužů, kteří mají výrazně více vydělávající partnerky, a tak po vzájemné dohodě zůstali doma a v péči o děti si vedli přímo skvěle. Důležité je, aby se otec s touto rolí ztotožnil, aby ji dělat chtěl. Všem mužům na mateřské fandím,“ uzavírá Mrkvicová.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!