Tato rubrika vzniká ve spolupráci s Asociací realitních kanceláří ČR | E15.cz

Tato rubrika vzniká ve spolupráci s Asociací realitních kanceláří ČR

Zadala jsem svoji nemovitost k prodeji u realitní kanceláře. Ráda bych věděla, co by tato realitní kancelář měla dělat pro zveřejnění mé nabídky? Obzvláště v dnešní době, kdy banky méně půjčují, si myslím, že by správná realitní kancelář měla dělat víc než kdykoli dříve.

Zadala jsem svoji nemovitost k prodeji u realitní kanceláře. Ráda bych věděla, co by tato realitní kancelář měla dělat pro zveřejnění mé nabídky? Obzvláště v dnešní době, kdy banky méně půjčují, si myslím, že by správná realitní kancelář měla dělat víc než kdykoli dříve.

Nejprve je nutné si říci, že to, co pro vás realitní kancelář udělá, by mělo být obsaženo ve zprostředkovatelské smlouvě, kterou jste s ní jistě řádně uzavřela. Budeme-li hovořit pouze o zveřejnění vaší nabídky, pak má realitní kancelář řadu možností. Nabídku nepochybně zpracuje do tzv. expozé, které rozešle všem klientům z databanky svých zájemců. To je velmi účinný prostředek vedoucí k prodeji nemovitosti. Bez realitní kanceláře takovou možnost nemáte. Dále bude určitě vaši nemovitost inzerovat prostřednictvím nejrůznějších médií. Dnešní doba dává zelenou hlavně internetu. Nabídka nemovitosti na prodej se proto určitě objeví na vlastní webové prezentaci realitní kanceláře.

A dále zejména v databázi nabídek na některém z hodně navštěvovaných serverů, jako je například reality.cz apod. Podle typu nemovitosti využívají realitní kanceláře k inzerci také tištěná média, a to jednak specializovaná periodika, která jsou ke koupi v novinových stáncích, nebo ta, která bývají zájemcům k dispozici zdarma na stojanech na nejrůznějších frekventovaných místech, jako jsou např. restaurace, benzinové pumpy atd. Často také lze účinně inzerovat v místním tisku. Některé kanceláře tisknou svá vlastní periodika nebo inzertní tiskoviny vydávají ve spolupráci s několika dalšími partnerskými realitními společnostmi.

Poměrně účinným způsobem zveřejnění nabízené nemovitosti je využití vývěsek a výloh, které mívají realitní kanceláře pronajaté na frekventovaných místech v obci či ve městě. Nebraňte se tomu, pokud vám realitní makléř nabídne vyvěšení cedule s označením NA PRODEJ a kontaktními informacemi o realitní kanceláři přímo na vlastní nemovitost. Čeští majitelé si na tento způsob sice teprve zvykají, ale v zahraničí je zcela běžný a je jedním z nejúčinnějších. Přístup realitní kanceláře k prodeji nemovitosti musí být aktivní. To znamená, že realitní kancelář nečeká pouze, až někdo na inzerovanou nabídku zareaguje, ale sama aktivně zájemce vyhledává a kontaktuje.

Jako společenství vlastníků jednotek (SVJ) velkého panelového domu máme problém se zajištěním kvalitního úklidu společných prostor v domě. Jaké řešení byste nám doporučili?

Předpokládám, že správu vašeho domu vám provádí specializovaná firma na správu nemovitostí. Rozhodně nedoporučujeme, aby výbor SVJ si veškerou správu domu zajišťoval vlastními silami. Správa bytového domu (platí samozřejmě i pro nebytové objekty) je vysoce náročnou specializovanou činností, která mimo jiné vyžaduje znalost a dodržování celé řady právních předpisů, resp. zajišťování činností, kterou musí provádět osoby s příslušným oprávněním (např. revize technických zařízení – elektřina, plyn, voda, ale také účetnictví atd.). I otázku zabezpečení kvalitního úklidu společných prostor vám každá solidní správcovská firma za přijatelných cenových podmínek zajistí. Nevím, jakým způsobem máte zajištěn úklid v současné době. Obecně vzato jsou v zásadě dvě možnosti.

Najde-li se vhodný zájemce (nejlépe z řad obyvatel domu), je možné jej na dohodu o pracovní činnosti nebo nově i na dohodu o provedení práce (výhodnější – neplatí se sociální a zdravotní pojištění) zaměstnat. V takové dohodě je vhodné přesně vymezit náplň práce. Druhá varianta spočívá v uzavření smlouvy s úklidovou firmou na bázi běžného obchodního vztahu. V případě neplnění dohodnutých pracovních úkonů v požadovaném čase a kvalitě lze v obou případech smluvní vztah poměrně rychle ukončit (v závislosti na dohodnutých podmínkách). Pokud jde o Prahu, je zde nabídka úklidových služeb dostačující a jistě lze nalézt společnost, s níž budete spokojeni. S výběrem by vám měla pomoci, resp. služby zajistit vaše správcovská firma, která má určitě několik firem prověřených praxí.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!