Tato rubrika vzniká ve spolupráci s Asociací realitních kanceláří ČR | E15.cz

Tato rubrika vzniká ve spolupráci s Asociací realitních kanceláří ČR

Hledám obchodní prostory k pronájmu a obrátila jsem se na jednu brněnskou realitní kancelář, která inzeruje pronájem konkrétního obchodu, s dotazem, v jaké ulici se uvedené prostory nacházejí. Odpověděli mi, že mi tuto informaci sdělit nemůžou. Chtěla bych se zeptat, zda je toto jednání možné a jaké to má opodstatnění?

?

Ano, je to možné. V některých případech se tak realitní kancelář snaží předcházet situacím, kdy zájemce o nabízenou nemovitost - po zhlédnutí inzerátu - navštíví místo realitní kanceláře přímo majitele pronajímaného, respektive prodávaného prostoru či objektu. Zprostředkovatel tímto způsobem obvykle nepostupuje, pokud má s majitelem sepsánu smlouvu o výhradním zastupování při pronájmu nebo prodeji. Ale i v takovém nebo právě v takovém případě chce každý zprostředkovatel pro nabízejícího vlastníka udělat maximum, a proto s klienty jedná o všech prohlídkách nemovitosti tak, aby majitel nebyl poptávajícími zbytečně obtěžován. Může se tak stát, že některé realitní kanceláře přesně identifikují nemovitost až po osobním kontaktu se zájemcem. Jiným důvodem bývá situace, kdy realitní kancelář nabízí nemovitost pouze na základě nevýhradní smlouvy o zprostředkování a chrání se tak proti tomu, aby ji zájemce obcházel, resp. zahájil jednání přímo s vlastníkem, aniž by o tom zprostředkovatele informoval.

V našem bytovém domě máme problém s opakovaným rušením nočního klidu (hlasitá hudba a další hluk z jednoho bytu). Jsme společenství vlastníků (původně družstevní dům). Jaké možnosti nápravy máme my jako výbor společenství, respektive realitní kancelář, která nám zajišťuje správu domu?

Pokud by se jednalo o družstevní byt, má družstvo různé možnosti sankcí až po vyloučení z družstva. V případě bytu v osobním vlastnictví tato možnost odpadá. Nejdříve bych doporučil osobní jednání s narušiteli nočního klidu za účasti zástupců výboru společenství či realitní kanceláře spravující dům a pokud možno i těch osob ze sousedních bytů, které hluk nejvíce obtěžuje. Pokud se podaří dostat obě strany, k jednomu stolu, může dojít ke smírnému řešení a nápravě, zejména když se problém začne řešit dříve, než dojde k „nezvratitelnému“ narušení sousedských vztahů. Jestliže se takovým jednáním nepodaří problém vyřešit, pak lze při dalším narušení nočního klidu doporučit přivolat v době narušení městskou policii, která může uložit peněžitou pokutu. Opakuje-li se takové jednání obyvatel bytu i nadále, lze podat stížnost na příslušný obecní úřad, který může zahájit přestupkové řízení.

Prosím o radu, zda je vlastník nemovitosti, na kterou je vázáno zástavní právo, oprávněn dát tuto nemovitost do prodeje bez předchozího písemného souhlasu věřitele (banky). Pokud byla na takovou nemovitost sepsána blokační smlouva mezi zprostředkovatelem (realitní kanceláří) a zájemcem o koupi bez tohoto souhlasu a byla složena blokační záloha, lze považovat takovou smlouvu za neplatnou?

Vlastník, resp. realitní kancelář, může nabízet k prodeji nemovitost, na které je vázáno zástavní právo. Nepotřebuje k tomu předchozí písemný souhlas věřitele. Případný zájemce o koupi by však měl o této skutečnosti být předem informován. Bude to totiž předmětem dalších kroků, které musejí být v souvislosti s převodem vlastnických práv k takové nemovitosti řešeny. O platnosti, resp. neplatnosti, smlouvy, kterou jste podepsala, však nelze rozhodnout bez znalosti jejího textu.

Ráda bych prodala dům zděděný po rodičích. Prosím o radu, zda je lepší oslovit jednu realitní kancelář a uzavřít s ní exkluzivní smlouvu, či jednat s více RK?

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!