Technická knihovna čeká na slavnostní otevření | E15.cz

Technická knihovna čeká na slavnostní otevření

Slavnostní otevření Národní technické knihovny (NTK) v Praze-Dejvicích se sice uskuteční až v „magické datum“ 9. září letošního roku, tedy 09. 09. 09, již nyní však společnost Sekyra Group Real Estate dokončenou stavbu budovy předala provozovateli – Státní technické knihovně (STK).

Slavnostní otevření Národní technické knihovny (NTK) v Praze-Dejvicích se sice uskuteční až v „magické datum“ 9. září letošního roku, tedy 09. 09. 09, již nyní však společnost Sekyra Group Real Estate dokončenou stavbu budovy předala provozovateli – Státní technické knihovně (STK).

#####Půdorys zaobleného čtverce

Knihovna samotná je navržena v obrysu zaobleného čtverce a je symbolicky pojata jako technická učebnice. Od konstrukce a pláště po povrchy, koncové prvky a mobiliář je vše vedeno jasným výrazem s jednoduchými, odhalenými tvary. Jako příklad originálních řešení mohou posloužit tzv. tažené sloupy, které drží stropní desku nad částí přízemí shora a její hmotnost přenášejí o patro výše pomocí táhel ukrytých v těchto sloupech. Díky tomu nemusí být přízemí budovy viditelně rozděleno, a je tak volně průchodné. V šesti nadzemních podlažích knihovny jsou veřejné prostory a administrativní zázemí. Jejich spojujícím prvkem je velké atrium. V přízemí je vstupní dvorana a prostory pro kavárnu, městskou knihovnu, konferenční a výstavní sál a další nájemní prostory. Ve třech podzemních podlažích je depozitář knih a parkoviště. Autorem architektonického návrhu Národní technické knihovny je ateliér Projektil Architekti, který je společně s firmou HELIKA též zpracovatelem realizačního projektu stavby. Zhotovitelem byla společnost Sekyra Group Real Estate a generálním dodavatelem sdružení Metrostav a OHL ŽS.

#####Služby pro statisíce návštěvníků

Očekává se, že Národní technickou knihovnu ročně navštíví až 900 tisíc návštěvníků, kteří zde naleznou prostor pro studium a vzájemné setkávání. Samozřejmostí je dále nezbytné využití moderních informačních a komunikačních technologií. „Oproti původnímu návrhu projektu jsme zmodernizovali a posílili systémy informačních technologií a audiovizuální techniky. Od doby zadání projektu (před rokem 2004) se významně změnily nároky a požadavky naší knihovny i obou vysokých škol,“ říká ředitel STK Martin Svoboda.

Stavba Národní technické knihovny také byla jedním z prioritních projektů ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Knihovna je koncipována tak, aby reflektovala požadavky a potřeby uživatelů ve třetím tisíciletí. Těmi jsou nejen vysoké nároky na moderní elektronické, virtuální služby, ale také potřeba reálného, jasně strukturovaného a přátelského prostoru, v jehož rámci se mohou návštěvníci s jistotou pohybovat a kam se mohou uchýlit.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!