TechnoPark v Pardubicích je na pokraji zániku | E15.cz

TechnoPark v Pardubicích je na pokraji zániku

Technopark v Pardubicích je na pokraji zániku. Projekt, který měl do města přivést vyspělé technologie, totiž dluží firmě Geosan Group přibližně 150 milionů korun a věřitel své pohledávky úspěšně vymáhá u soudu. Místopředseda představenstva společnosti TechnoPark Management Miloslav Steklý řekl, že pokud akcionáři firmě nepomohou, hrozí jí krach.

„Dluhy uznáváme, ale nemáme na ně peníze. TechnoPark na sebe vydělává, ale na splátky už ne,“ řekl Steklý. Dluhy měl TechnoPark zaplatit loni a některé nejpozději na začátku letošního roku. Soud minulý týden rozhodl, že firma musí zaplatit Geosanu Group 46 milionů korun, které si půjčila na stavbu hal. Zástupci TechnoParku se k soudu nedostavili a soudkyně Drahomíra Lukešová rozhodla bez nich. „Spor byl velice krátký. Zástupci žalovaných nepřišli. Žalobce navrhl rozsudek pro zmeškání. Důkazní řízení a právní hodnocení se nedělalo, protože se žalovaní nedostavili,“ řekla soudkyně. Firma Geosan Group zatím neuvedla, jak bude dál postupovat. „Splátkový kalendář nebyl dosud stanoven. V současnosti probíhají jednání se zúčastněnými subjekty o dalším postupu věci,“ řekla Vlasta Končelová ze společnosti. Zástupci TechnoParku stále doufají, že jim akcionáři pomůžou. Projekt získal evropskou dotaci 300 milionů korun. Pokud zkrachuje, bude ji muset vrátit. Pardubice nedávno navrhly zaručit se směnkou, což ale kraj nepovažuje za rozumné. Město chce zapojit i pardubickou univerzitu, která má ve společnosti rovněž podíl.

„Kromě základního vkladu nám nikdo nepomohl, takže nám krach opravdu hrozí,“ řekl Steklý. Člen dozorčí rady Jaroslav Valoušek podotkl, že jiné kraje technologickým parkům pomáhají, než se rozjedou na plný provoz. „Všechny kraje zařazují technologické parky do svých inovací. Výjimkou je Pardubický kraj, který se na to vykašlal. Nechává to na městě, které to snad uzná za vhodné a bude situaci řešit,“ řekl Valoušek.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!