Telefónica O2 bude nemovitosti dále prodávat i pronajímat | E15.cz

Telefónica O2 bude nemovitosti dále prodávat i pronajímat

Společnost Telefónica O2 prodala značnou část svého realitního portfolia v roce 2008 a dnes vlastní kromě hlavní telekomunikační budovy v Olšanské ulici budovy v krajských městech.

Zbytek plochy pro své administrativní potřeby si pronajímá v lokalitě pražského BB Centra. S pronajatou plochou přes 50 tisíc metrů čtverečních tu patří mezi největší nájemníky, vysvětluje pozici telekomunikačního operátora na kancelářském trhu jeho zástupce, ředitel pro nemovitosti Michal Melč, MRICS.

Co čeká společnost v tomto směru v letošním roce?

Dokončujeme sestěhování všech zaměstnanců, s výjimkou obsluhy technologií a několika regionálních obchodních kanceláří do našich hlavních lokalit, které sídlí v krajských městech. To kromě úspory na provozních nákladech vytváří potenciál pro případný další prodej v regionech, ať již uvolněných budov nebo částí areálů, které už nebudeme potřebovat. Věříme, že se nám v letošním roce podaří prodat některé zajímavé budovy, třeba v Olomouci a Českých Budějovicích.

Obdobná situace, tedy postupná konsolidace pracovníků do vybraných areálů v regionech, je i v Praze, kde probíhá sestěhování buď do vlastní budovy v Praze v Olšanské ulici, anebo do pronajatých budov BB Centra. Kromě budovy GAMMA a budovy A má společnost pronajaty další prostory v budově D, z nichž chceme letos přestěhovat naše zaměstnance a budovu pronajímat. Jelikož nenabízíme velké plochy a zároveň velikost patra i možnosti jeho uspořádání umožňují flexibilní přístup, myslím si, že bychom mohli být úspěšní a svůj záměr realizovat do konce letošního roku. Jednáme v tomto směru s několika zájemci.

Využíváte též možnosti domácích kanceláří?

Nezbytným předpokladem, bez kterého by nebylo možné všechny tyto aktivity realizovat, je definovaný standard jednotlivých typů pracovišť, ať již pro práci s převažující činností administrativního charakteru anebo pro typ pracoviště call centra, případně zákaznické podpory. Z nich dnes vycházíme a jakoukoli novou rekonstrukci či konverzi prostor řešíme podle nastaveného jednotného modelu.

Je výhodnější kanceláře vlastnit, nebo pronajímat?

Z mého pohledu to není otázka nikterak podstatná. Využíváme jedné i druhé možnosti. Osobně preferuji prostory pronajaté, neboť pronájem lépe odhalí vnitřní ekonomiku provozu obecně a zcela odstraňuje velmi falešnou představu, že vlastní je „zadarmo“. Samozřejmě nelze paušalizovat a šít jedno řešení na míru všem. Současnou situaci na realitním trhu pečlivě sledujeme a vnímáme její dopady. Bereme ji však jako jeden z impulzů pro hledání cest, jak zlepšovat efektivitu využití administrativních prostor, ať již vlastních, anebo pronajímaných.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!