Temperamentní 3D Mexičan | E15.cz

Temperamentní 3D Mexičan

Mexický architekt Michel Rojkind patří k progresivním a činorodým architektům, kteří se nebojí experimentovat s formou. Z jeho přístupu k architektuře čiší temperament, mnohdy až výbušný, má neustále chuť objevovat a ptát se.

Mexiko je zemí krajin. A zemí architektur.

Opravdu jsem záměrně použil plurálu,“ řekl před několika lety v Praze při příležitosti výstavy současné mexické architektury kulturní atašé Gerardo Ochoa Sandy.

Určitě nejvýznamnější postavou mexické architektury byl Luis Barragán, jehož stavby představují základ, ze kterého vyrůstají a jímž se inspirují další generace architektů. „Jestliže byl začátek dvacátého století obdobím, kdy mexická architektura přijala za svůj radikální a strohý jazyk i směr moderního hnutí, pak otvírá nástup nového století i tisíciletí nové, mnohočetné a bohaté perspektivy nových koncepcí, směrů, stylů a forem, tj. reakcí na minulost,“ popisoval tehdy mexický architekt Miquel Adriá situace a východiska současné mexické architektury.

Jedním z těch nejznámějších autorů nyní střední generace je architekt a také (což není příliš typické) bubeník Michel Rojkind. V jeho návrzích a realizacích je cítit radost z tvorby, která není samoúčelná, ale vyzařuje z ní sebevědomí, neotřelost a hrdost.

Ať už je to nástavba na dům v rudé barvě, která ho proslavila, nebo výšková budova s výraznou organickou strukturou na fasádě, která symbolizuje jeho zaujetí počítači a technologiemi. Mexičan Michel Rojkind se narodil 18. prosince 1969 v Mexico City. Když mu bylo osmnáct, začal hrát na bicí v kapele Alekse Synteka „La Gente Normal“. To mu vydrželo až do roku 1999, s touto kapelou za sebou má čtyři vydaná alba. Spíš než jako bubeník se ale proslavil jako architekt.

Vystudoval architekturu a urbanismus na Universidad Iberoamericana v Mexico City, poté pracoval v několika kancelářích a v roce 1999 společně s Isaacem Broidem a Miquelem Adriou založil architektonickou kancelář „Adriá+Broid+Rojkind“ (1998–2002).

Během tří let spolupráce vzniklo na pětadvacet projektů, dva z nich byly vybrány do slavného Phaidon Atlasu – F2 House a Videoteca Nazionale Educativa.

#####Vlastní cestou

V roce 2002 odchází a zakládá vlastní praxi (Rojkind Arquitectos), kterou v roce 2005 prestižní časopis Architectural Record označil za jednu z „nejlepších průkopnických kanceláří na poli architektury“. O dva roky později pak ve spolupráci s Tatianou Bilbao, Arturo Ortizem a Derekem Dellekampem vznikl projekt MXDF – výzkumné centrum urbánního prostoru. V posledních letech byl přizván k účasti na mnoha zajímavých projektech teoretického charakteru, například k workshopu Metropolis, který se konal v Mexico City v letech 2001–2.

Účastnil se také řady mezinárodních soutěží, workshopů a přednášek. Má za sebou desítky realizací, jak v rodném Mexiku, tak v dalších zemích světa. V roce 2006 navštívil také Českou republiku, kde na pražské přednášce ve Veletržním paláci představil svoji tvorbu.

#####Bez software to nejde

Michael Rojkind jako velký příznivec architektonických softwarů je spojován především s ArchiCAD, na jehož úvodní stránce je jako logo dům nazvaný PR34. Dá se říct, že i Rojkindův ikonický dům pomohl Graphisoftu popularizovat navrhovací software ArchiCAD.

Tato střešní nástavba s oblými rohy byla navržena pro investorovu devatenáctiletou dceru, tvar domu je inspirovaný elegantními pohyby tanečnice. Michel Rojkind je velkým průkopníkem počítačového navrhování a modelování staveb v trojrozměrném modelu. Ke své tvorbě úzce svázané s moderní technikou a počítačovými programy říká: „Normálně pracuji v CAD softwaru, protože si dnes už nedovedu představit firmu, která navrhuje domy a městské prostředí, a neprezentuje svou práci ve 3D.“ Pracujeme přece s prostorem a ten má tři rozměry, dodává k tomu uznávaný mexický architekt.

Ačkoli všechny své projekty vizualizuje v počítačových programech, nikdy nezanevřel na klasické trojrozměrné modely z papíru a plastu. Ověřuje si tak, jak bude působit fasáda, jak budou fungovat její tvary, jak bude propojený interiér s exteriérem a okolní zástavbou. Jako správný vizionář nových technologií se domnívá, že do budoucna se animace a 3D projekce stanou přirozenou součástí staveb, nejen jako dekorace promítané někam na stěnu, ale budou vytvářet autonomní prostředí budov.

*Prohlédněte si tvorbu mexického architekta na* www.rojkindarquitectos.com

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!