Termín dostavby D8 není jistý, čeká se na možná odvolání | E15.cz

Termín dostavby D8 není jistý, čeká se na možná odvolání

Urychlená dostavba dálnice D8 do tří let ještě není zdaleka jistá. Vyplynulo to z jednání zástupců Ředitelství silnic se samosprávami ve Vchynicích na Litoměřicku. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) na konci ledna požádalo o takzvané sjednocené řízení, které by mu mělo do dvou měsíců přinést jak územní rozhodnutí, tak i veškerá stavební povolení, termín dostavby ale ještě slíbit nechce. Čeká se další odvolání jedné z ekologických organizací, řekla starostka Vchynic Jana Chládková.

Zkrácené stavební řízení pro liniové stavby je jednou z novinek poslední doby. „Je to trochu nestandardní a je to vůbec poprvé v historii ČR, kdy se to takto řeší,“ řekl ředitel výstavby ŘSD René Poruba. Termín dostavby dálnice v roce 2013 sice pořád zaznívá, ale prý je to jen přání. „Je to náš plán a uděláme pro něj maximum. Ale pořád je to trochu spekulace, nikdo není schopen říct přesný časový harmonogram a bude záviset na stavebním úřadu v Lovosicích, jak se s tím vypořádá,“ dodal. Situaci mohou opět zkomplikovat odvolání ekologických organizací. Nevyloučil je ani nejviditelnější bojovník proti dálnici Miroslav Patrik z Dětí země, který ale působí i jako poradce ministra dopravy Víta Bárty a nové žádosti o stavební řízení připomínkoval. „Zatím žádné takové signály nemáme, ale i kdyby byla možná dohoda s Dětmi země, pořád je tu Společnost ochránců přírody Litoměřicka. Poslední dobou bylo pravidlem, že když se neodvolal pan Patrik, odvolali se oni,“ řekla Chládková. Patrik sice tvrdí, že v odvoláních jde především o to, aby byly dodržovány zákony, ale zároveň připouští, že je se stavbou dálnice už smířený. „Jsme v situaci, kdy jsou dvě třetiny rozestavěné a možnost nějaké změny je minimální. Samozřejmě by se mi líbilo, kdyby se začalo stavět v dlouhém tunelu, ale to už není reálné. Je tedy lepší, aby se dálnice dostavěla v současné verzi,“ řekl Patrik.

Starostové dotčených obcí mají ale akutnější problémy, než jen dostavbu dálnice. Objízdné trasy jsou v havarijním stavu, a protože řidiči často využívají i neznačené trasy po silnicích nižších tříd, vznikl spor o to, kdo je má platit - jestli kraj, kterému patří, anebo ŘSD jakožto investor. Zatím je jasné jen termín oprav hlavní silnice z Teplic do Lovosic, jejíž nejponičenější úsek u Vchynic by se měl začít opravovat na jaře. Poslední nedostavěný úsek dálnice D8 spojující Prahu s podkrušnohorskou aglomerací a Saskem je dlouhý 16,4 kilometru. O jeho dostavbu se vedou spory už od konce 90. let, konečná podoba trasy byla schválena v roce 2005 a o dva roky později se začalo stavět. Administrativní problémy se týkají především asi čtyřkilometrového úseku u Ústí nad Labem. Pokud ŘSD získá stavební povolení, v celé trase by mohlo začít stavět letos na jaře a dálnice by mohla být dokončená v roce 2013. Podle původního plánu měl stát úsek, jehož většina je na území CHKO, zhruba 11,7 miliardy korun.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!