Test chodníků: městem s vypětím sil | E15.cz

Test chodníků: městem s vypětím sil

Slávka Petráková

Od minulého pátku do pondělí bez přestání sněžilo. Jak v praxi zafungovala „chodníková novela“, testovaly redaktorky Sedmičky.

Údržbu chodníků mají letos poprvé na starosti města. Redaktorky Sedmičky v pondělí dopoledne prošly centrum Písku. Za více než hodinu nikde nepotkaly pracovníky městských služeb. Jediný, kdo sníh odklízel, byli obyvatelé domů. Většinou starší lidé.
Přívaly sněhu o víkendu vyprázdnily i většinu ulic ve Strakonicích. Kdo nemusel, nevycházel. Kdo musel za povinnostmi, nechvátal. Po chodnících to nešlo. „Jde se hrozně. Se psem musím čtyřikrát denně ven a bojím se, abych neupadl. Chodníky jsou pořádně uklizené jen tam, kde je byli lidé zvyklí uklízet každou zimu. Jinde je ušlapaný sníh a prohrnuto. Co udělali s tím zákonem, je pěkná hloupost,“ zlobí se osmdesátiletý Jiří Bernat ze Strakonic na novelu zákona, která přesunula úklid chodníků z majitelů přilehlých budov na obce.
Nejhorší bylo přecházení ulic a brodění ve sněhu. Nahrnutý sníh od silnice nikdo nevyvážel.
Strakonice uklízejí technické služby. „V zimě lidé se sněhem počítat musejí. Když souvisle padá, prohrnujeme chodníky radlicí, ale nesolíme je. Sůl používáme až v případech, kdy je kluzko,“ říká ředitel technických služeb Ludvík Němejc.
Údržbu města podle jeho slov zvládají. Se stálými pracovníky částečně využívají i lidí na obecně prospěšné práce, kteří si tím odbývají alternativní trest. Podobná situace byla v pondělí v poledne v Písku. V nejhorším stavu byly chodníky v okrajových částech města. K vlakovému nádraží Písek-město ze Sedláčkovy ulice i z ulice Za Pazdernou vedla úzká, prošlapaná cestička. Pokud se míjeli dva lidé, skončil jeden z nich téměř po kolena v závějích.

Na přechodu lidé museli přeskakovat haldy sněhu

Směrem do centra města se situace mírně lepšila. Chodníky byly protažené. Ušlapaný sníh ale klouzal. Přejít na protější stranu se lidem povedlo jen v místech, kde je z obou stran výjezd například z areálu firmy nebo na semaforech. Tam na ně ale čekala další zrada. Například v Budějovické ulici museli při přecházení silnice přeskakovat na obou okrajích chodníku haldy sněhu. Nejupravenější chodníky byly na náměstí a v ulicích, kde si je lidé uklízeli sami.
Podle mluvčí píseckých Městských služeb Lenky Gareisové dělali pracovníci maximum.
„První sněhovou kalamitu zdolávali pracovníci velmi dobře. V neděli vyjeli už v šest ráno a pracují vlastně nepřetržitě doteď. Pouze se střídají,“ popsala Gareisová.

Autor: Slávka Petráková
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!