The Hive spotřebuje energie jako rodinný dům | E15.cz

The Hive spotřebuje energie jako rodinný dům

Centrála nadnárodního koncernu Schneider Electric s příznačným názvem The Hive zaměstnává 1800 pracovníků ve třech objektech o celkové rozloze 35 tisíc metrů čtverečních.

Přestože je v budovách mimo jiné umístěno 4510 osvětlovacích těles, tři tisíce klimatizačních jednotek a 2424 žaluzií na ovládání, spotřebovává tento mohutný kancelářský komplex srovnatelné množství elektrické energie jako průměrný rodinný dům. Energetické úspory jsou hlavním „byznysem“ společnosti Schneider Electric. A právě její centrála The Hive, uvedená do provozu vloni na podzim, má být ukázkou nejmodernějších technologií, umožňujících stlačit spotřebu energií na minimum. „Dnes The Hive může působit jako technologický gigant z oblasti science fiction, ale za několik let budou nové budovy běžně spotřebovávat minimální množství elektrické energie,“ věří obchodní ředitel české pobočky Schneider Electric Petr Motýl.

Jaká je tedy skutečná spotřeba elektrické energie v budovách The Hive?

Při projektování nových budov centrály Schneider Electric bylo cílem dosáhnout spotřeby kolem 80 kWh na metr čtvereční za rok. Ovšem po měření během první zimy se zdá, že by se celoroční spotřeba mohla pohybovat kolem 50 kWh na metr čtvereční. Takových hodnot se dosahuje v průměrném rodinném domě. Pro srovnání, spotřeba v běžných kancelářských budovách se pohybuje kolem 200–350 kWh, v nemocnicích zhruba kolem 400 kWh, v obchodních centrech pak v rozmezí od 500 do 800 kWh na metr čtverečních za rok.

Takže výrazné úspory dokážou zajistit vlastní technologie?

Nejde jen o technologie. Konečnou spotřebu ovlivňují tři základní faktory. Tím prvním je architektonické řešení budov projektovaných tak, aby v nich bylo maximum světla, aby se v budovách v průběhu roku svítilo co nejméně. Osvětlení je totiž mnohdy podceňovaným energetickým „žroutem“. Druhým jsou vyspělé technologie, které řídí veškeré zdroje – osvětlení, topení, ventilaci, pohon žaluzií, výtahů, schodů.

Všechny procesy jsou nepřetržitě monitorovány pomocí detektorů přítomnosti osob, teplotních čidel, čidel osvětlení apod. Systém okamžitě analyzuje spotřebu či spíše potřebu jednotlivých koncových zařízení a na základě tohoto rozboru do nich pouští jen takové množství energie, kolik skutečně spotřebují. Tedy nic navíc, nedochází tak k žádnému plýtvání. A třetím velmi důležitým aspektem je chování lidí.

Myslíte si, že k takovému chování dospějí i zaměstnanci v České republice?

Nedělám si iluze, že by to tak bylo všude a v takové míře, ale určitě již dnes vidíme ve firmách snahy o energetické úspory. Není na tom nic těžkého, jen si lidé musí uvědomit, že tak, jak se chovají doma – zhasínají světla, když odcházejí z místnosti, ztlumí topení, když jdou do práce, by měli i na pracovišti.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!