Tiba zmizí. Majitelé lákají Tesco a obří obchod pro kutily | e15.cz

Tiba zmizí. Majitelé lákají Tesco a obří obchod pro kutily

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Demolice objektů v bývalé Tibě se blíží. Majitelé areálu tam chtějí kromě Tesca postavit také Obi nebo Baumax.

První zdevastované objekty v bývalé berounské textilce Tiba začne majitel bourat už na jaře příštího roku. Firma, která chce v Berouně postavit Tesco nedaleko centra, překonala největší překážky na poli nutných administrativních kroků.

Praha i Londýn souhlasí

„Absolvovali jsme zdlouhavý proces mnoha jednání. Vedení londýnské centrály Tesca schválilo, že svou pobočku v Berouně chce. Stejně tak i pražská centrála pro Česko souhlasí. Momentálně připravujeme smlouvy,“ řekl Patrik Čermák, zástupce akciové společnosti Essalar, která vlastní většinu pozemků v bývalé Tibě.
Vedení firmy Essalar navíc odtajnilo pro týdeník Sedmička další svoje plány. Kromě Tesca by na lukrativních parcelách nedaleko centra chtělo postavit další pobočky evropských obchodních řetězců.
Jednají konkrétně se zástupci několika hobbymarketů.
Do Berouna budou podle všeho jezdit nakupovat ve velkém chataři, stavbaři, zahrádkáři a kutilové. „Jsme v kontaktu se zástupci firem Baumax a Obi. Tyto firmy nás oslovily s tím, že v Berouně obchody s kompletním sortimentem tohoto druhu chybí. Jistě by si tady svoje zákazníky našly,“ řekl Čermák, podle kterého jsou nákupní střediska blízko centra města smířlivější variantou, než rozjezd nových výrobních linek.
Podle územního plánu města je totiž v bývalé Tibě prostor především pro drobné podnikání.
Vedení úřadu v dubnu letošního roku připustilo, že změnit areál Tiby v územním plánu z drobné výroby na obytnou zónu bude nutné. Zejména pak pro tu Tibu, v níž chce investor postavit nové bytové domy.

Dopravní problém

Pokud se firmě podaří přesvědčit vedení Berouna, že nákupní střediska nedaleko městského centra jsou dobrým nápadem, mohou se obyvatelé už teď chystat na masivní nápor dopravy. A s tím i na nemalý problém.
„Zatím se firmě, která chce Tesco v Tibě stavět, nepodařilo splnit naše podmínky ohledně příjezdových silnic. O tom, kudy by ke středisku měly vést, se také jedná. Další nárůst dopravy po stávajících berounských ulicích nepovolíme,“ řekla architektka města Dana Vilhelmová.
Dopravu v okolí Tiby chce investor vyřešit novou silnicí, která by měla vést souběžně s Plzeňskou ulicí.
„Ráno kolem osmé hodiny a odpoledne po čtvrté je už dnes téměř nemožné Berounem plynule projet. Jednáme samozřejmě také o možnostech příjezdových komunkací k Tescu a dalším marketům. Jde konkrétně o pozemky mezi budovou policie a sjezdem z dálnice, které svého času patřily také k textilce,“ uvedl Čermák. A právě na pozemcích, na kterých investor plánuje stavby domů se sociálními byty, stojí bývalé objekty Tiby, v nichž podnikají drobní živnostníci.
Areál stále ještě zůstává skanzenem kdysi věhlasné továrny na výrobu textilu. Po novém roce se začne měnit ve zbořeniště. „Demolice čeká naprosto všechny objekty v areálu. Pronajímatelé však mohou být zatím klidní. V objektech, na kterých bude stát Tesco, budou moct zůstat odhadem tak dva roky,“ řekl Čermák.

Parkoviště a byty

Nájemníci objektů se obávají, že jim majitel areálu neprodlouží smlouvu pro příští rok. Pro někoho by to znamenalo značné komplikace v podnikání, pro jiného dokonce krach. Někteří pronajaté prostory však už opustili. „Zvýšili nám tu nájem takovým způsobem, že jsme to jako amatérská kapela neutáhli. Navíc je tu věčný boj o to, aby nás zloději neodstřihli od elektriky,“ řekl osmnáctiletý Marek Veselý, člen začínající hudební skupiny.
Společnost Essalar bude kromě nákupní zóny a bytovek stavět také městské parkoviště. „Bylo podmínkou města postavit více parkovacích míst, než kolik sami potřebujeme,“ odhalil další část z plánů Čermák. Podle něj budou parkovací plochu nejspíš užívat i obyvatelé nových bytových domů.
„Budou to sociální byty a garsoniéry, v nichž by nájemné nemělo přesáhnout dva a půl tisíce korun měsíčně,“ dodal Čermák. Tesco by mělo stát vedle Zábranského kostela a svou velikostí by mělo odpovídat městské zástavbě. Rozlehlé parkoviště by mělo být v horní části areálu poblíž křižovatky U Hřebíčka.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video