Tisíce ruských voličů ještě pamatují posledního cara | E15.cz

Tisíce ruských voličů ještě pamatují posledního cara

Tisíce ruských voličů ještě pamatují posledního cara
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Ed Yourdon, Flickr, Creative Commons

ČTK

O složení nové Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu, mohou v neděli rozhodovat i voliči, kteří si ještě mohou pamatovat i posledního ruského cara Mikuláše II., za jehož panování první duma vznikla. Mezi více než 108 miliony oprávněnými voliči je i okolo 4500 voličů starších sta let.

Ani ti ovšem nejsou naprostí doyeni. „Ve volebních seznamech je zapsáno více než 40 voličů starších 110 let,“ řekla agentuře ITAR-TASS Nina Kuljasovová z ústřední volební komise. Při hlasování se všem kmetům a stařenkám má dostat mimořádné péče; každého už navštívili volební komisaři, aby individuálně probrali optimální variantu hlasování. Mnohdy jim prý přinesli i dárky.

Nejvíce staletých voličů, více než tisícovka, žije v Čečensku, dalších 177 je zaregistrováno v Dagestánu a 121 se nachází v Kabardsko-balkarské autonomní republice, ležící rovněž na severním Kavkazu.

Kavkazská dlouhověkost je pojmem už hodně dlouho. Ale stoletými a staršími voliči se mohou chlubit nejen horská úbočí, ale i ruská velkoměsta: v Moskvě jich je 292, v okolí hlavního města 160 a dalších 238 žije v Petrohradu. Experti však tento počet přičítají prostě statistice a velkému počtu obyvatel současné a bývalé metropole.

Naopak v nejdrsnějších končinách Ruska, na Čukotce, Kamčatce, v Magadanu, ale i Něněckém autonomním okruhu a Tuvské autonomní republice, rovněž na Sibiři, se voliči nejstarší věkové kategorie vůbec nevyskytují. Ostatní ruské regiony, s výjimkou nejsevernějších oblastí, jsou zastoupeny dvoucifernými počty stařičkých voličů.

Drobné upomínky na nedělní hlasování mají dostat i prvovoliči, jichž bude v zemi více než milion. Podle statistik má průměrný ruský volič skoro 39 let a průměrný poslanec dovršil padesátku. Nejstarší zaregistrovaný kandidát je z ročníku 1915, čili ještě před válkou překonal hranici 21 let, která je podmínkou pro získání poslaneckého mandátu. Za cara Mikuláše II. fungovala Státní duma v letech 1906 až 1917, kdy nakrátko přečkala i pád monarchie; rozpustila ji v říjnu prozatímní vláda v rámci příprav na volby do ústavodárného shromáždění.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!