Tragédie na přechodech | E15.cz

Tragédie na přechodech

Přelom roku poznamenaly srážky aut s chodci na přechodu. Pomoci mají blikací diody.

Litvínov, Most / V prosinci zranili řidiči v Litvínově chodce dvakrát v jednom týdnu. O měsíc dříve řešili policisté srážku auta s člověkem na přechodu před Priorem, jen o hodinu později k podobnému neštěstí došlo v Mostě u nákupního střediska Central. Policisté okamžitě vyzvali řidiče i pěší, aby byli v nevlídném počasí opatrnější. „Lidé chodí v černých bundách, bez jakýchkoliv reflexních prvků. Řidiči je na přechodech zahlédnou na poslední chvíli,“ upozornil náměstek mosteckého primátora Luboš Pitín po nehodě, při které 14. prosince zemřel muž pod koly vozu na přechodu ve Višňové ulici. Přesto policisté hned v prvních dnech tohoto roku museli řešit další nehody. V Mostě 1. ledna ležel po srážce zraněný muž ve Skupově ulici. O dva dny později smetlo auto z chodníku starého muže v Litvínově. Tamním politikům došla trpělivost už v závěru roku, nové nehody ukazují, že snaha ochránit lidi při přecházení zebry je oprávněná. „Na přechody umístíme solární svítidla. Je to jen jedno z opatření, která chystáme,“ oznámil starosta Litvínova Daniel Volák. Půl milionu korun město získalo od společnosti United Energy.
V Litvínově je podle průzkumu radnice asi čtyřicet rizikových přechodů. Oranžové blikačky umístí technici na šest přechodů u základních škol a v centru ve Valdštejnské ulici u křižovatky s Ruskou. Podle ústecké firmy, která diody městu dodá, problikávající světlo uvidí řidiči třicet metrů před přechodem.

Chybí peníze

„Jeden přechod stojí zhruba devětadvacet tisíc korun. Zvolili jsme střední třídu zabezpečení. Jsou i výraznější světla, která se napojí na veřejné osvětlení a rozsvítí se, když člověk vstoupí na přechod. Ty ale stojí až sto tisíc korun,“ říká litvínovský starosta Daniel Volák. I když město dostalo od United Energy na ochranu chodců půl milionu korun, stačilo by to jen na pět přechodů.
Do konce roku budou LED svítidla na dvanácti zebrách. Pomoci mají i oranžové sloupky s reflexními prvky. „Uvažujeme i o blikajících značkách. Jsou ale nesmírně drahé,“ povzdechl si starosta.
Litvínov má špatnou zkušenost s nefunkčními 3D přechody. „Vybrali jsme firmu, která tvrdila, že efekt umí nakreslit za nižší cenu. Brzy jsme ale zakázku stopli,“ komentuje nevydařenou snahu města ušetřit místostarosta Martin Klika.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!