Trému mám každou sobotu večer | E15.cz

Trému mám každou sobotu večer

Zpěvák a moderátor Marek Eben se do Olomouce rád vrací. Letos ho místní publikum překvapilo.

Kapel, které tvoří sourozenci, bylo a je na světě spousta. Stačí si vzpomenout na Bee Gees, Kelly Family, Oasis nebo Carpenters. Trio Bratři Ebenové má však jednu zvláštnost. Za dvacet let své existence vydali sourozenci Marek, David a Kryštof pouhá čtyři alba a do koncertování se jim zpočátku taky moc nechtělo. V posledních letech to napravují a svou poslední desku Chlebíčky nabízejí fanouškům i naživo. Na začátku listopadu navštívili i olomouckou Redutu. Tahounem tria je zpěvák, textař, moderátor a příležitostný herec Marek Eben. „Letošní hraní v Olomouci bylo hodně příjemné,“ pochvaluje si Eben.

Říká se, že místní publikum je trochu lenivější a s potleskem to rozhodně nepřehání.

Publikum bylo báječné, to se člověk ani moc nenadře, když vám jde tolik energie zpátky. Vzpomínám si, že když jsme tu hráli před lety, bylo to podstatně chladnější, ale tentokrát jsme byli opravdu překvapení. Otázkou je, čím se to stalo a kdo se zlepšil, jestli my, nebo publikum. Doufám, že jsou možné obě varianty.

V Olomouci jste vyhráli Portu a natáčeli tu klip. Jak na to vzpomínáte?

My jsme v Olomouci natáčeli taky celou desku Tichá domácnost, bylo to ve studiu Karla Plíhala. Mám na tu dobu moc hezké vzpomínky, točili jsme na jaře, oteplilo se a všechny studentky na ulicích odložily zimníky. Musím říct, že nás to dost rozptylovalo. Takže Olomouc jednoznačně bereme.

Jediný David má z vás bratrů řádné hudební vzdělání. Připomíná vám to někdy, třeba i z legrace?

To ani ne, ale jeho zkušenost s gregoriánským chorálem se hodně projevuje na jeho způsobu hry. Myslím, že tak u nás nehraje nikdo. Proto, když skládáme, tak mu skoro nikdy nevypisuji jeho party, on si to daleko líp vymyslí sám.

Zpíváte vlastní texty. Vystačíte si s autocenzurou, nebo předložíte hotový text sourozencům s tím, ať se vyjádří, jestli tohle ano a tohle třeba radši ne?

Platí obojí. Než něco pustím dál, hodně se navyhazuju. Ale stane se, že i potom mají kluci výhrady, které respektuji, protože mají většinou pravdu. Kdybych měl říct, se kterými texty na poslední desce jsem se nadřel, bylo by jednodušší vyjmenovat, které mi šly snadno. Jenom jeden, k písni Houston (text o kosmonautovi, kterému před startem raketoplánu volá jeho žena a zjišťuje, jestli na něco nezapomněl, pozn. red.). Když mě napadl ten základní princip, jak ta manželka prudí s tím seznamem věcí, které by měl mít s sebou, už to šlo samo.

Pro vaše trio jsou už charakteristické poměrně dlouhé časové rozestupy mezi vydáním jednotlivých alb. Nešli jste kvůli tomu někdy do vydavatelství Sony „na kobereček“?

Skladba Já na tom dělám to naznačuje. Máte dobrý postřeh, Já na tom dělám byla opravdu první, kterou jsem na to album napsal, když už se začínali z firmy dotazovat, kdy to jako bude. Ale moc nás netrápili, myslím, že už si za ty roky zvykli.

**Televizní diváci vás znají jako moderátora pořadu Na plovárně, který uvádíte už jedenáct let. Stalo se vám za těch více než čtyři sta posezení, že rozhovor s vybranou osobností takzvaně drhnul?
Hodně to drhlo s bluesovou legendou Johnem Mayallem. Měl jsem smůlu, on se v den natáčení musel stěhovat z hotelu do hotelu a měl opravdu mizernou náladu. Takže jeho hlavní cíl byl mít to brzo za sebou. Přiznám se, že to jsem se opravdu zapotil a mrzelo mě to, protože jsem jeho velký obdivovatel.

V televizi moderujete StarDance a Plovárnu, ale vaše filmografie je jinak poměrně chudá. Dostáváte pořád nabídky na hraní v televizi či filmu, nebo už režiséři rezignovali s tím, že Marek Eben je na roztrhání a stejně by neměl čas?
To ani ne, občas nabídky přijdou, ale většinou mě moc neosloví. Dřív bych to neřešil, byl bych rád, že vůbec nějaká nabídka přijde, ale pokud na tom nejste závislí, máte přece tu krásnou možnost říct ne. A téhle možnosti rád využívám.

Kromě zmíněných pořadů je tu ještě TýTý a karlovarský festival. Platíte za moderátorskou hvězdu. Kdy naposledy jste měl trému?
Víte co? To mám každou sobotu za pět osm před Stardance. Myslel jsem si, že si na ty přímé přenosy zvyknu, ale nedaří se mi to.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!