Trh průmyslových nemovitostí je stabilní | E15.cz

Trh průmyslových nemovitostí je stabilní

Navzdory ekonomické nejistotě ve světě trh průmyslových realit zůstává relativně stabilní v porovnání například s investičním trhem.

Podle nejnovější studie CB Richard Ellis je stále velká aktivita ve střední a východní Evropě a Německu.

Pokud nezahrneme Velkou Británii, aktivita průmyslového trhu v Evropě v první polovině roku byla pouze o tři procenta nižší než v roce 2007, přičemž celkový obrat investic v Evropě dosáhl za stejné období jenom 66,5 miliardy eur, což představuje propad o 46 procent oproti loňskému roku. Geografické rozložení aktivit v Evropě se také změnilo. Doposud dominující země jako Velká Británie a Francie nyní nezaujímají tak velký podíl a Německo s 29 procenty bylo jedinou zemí s tak velkým podílem.

„V České republice navzdory očekávání přetrvala i ve třetím čtvrtletí roku 2008 velice silná poptávka po průmyslových plochách. Bylo pronajato celkem 178 tisíc m2 a letošní rok tak zřejmě překoná dosavadní rekord v pronajatých m2, jelikož nájemní transakce uzavřené v uvedeném období ještě nebyly přímo ovlivněny negativním vývojem na finančních trzích,“ říká Filip Kozák, vedoucí oddělení průmyslových realit CB Richard Ellis v České republice. Podle jeho slov již některé regiony v nabídce moderních skladových prostor přesáhly míru poptávky. Neobsazenost průmyslových prostor v celé České republice proto stoupla na relativně vysokou úroveň, a to 15,6 procenta.

„V důsledku současné globální finanční situace můžeme pozorovat mezičtvrtletní pokles průmyslových ploch ve výstavbě o 16 procent. S tím souvisí i pokles spekulativní výstavby, kdy developeři nemají předem zajištěné nájemce do nových prostor,“ dodal Kozák.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!