Tři z nejoblíbenějších lokalit leží ve střední Evropě | E15.cz

Tři z nejoblíbenějších lokalit leží ve střední Evropě

Střední Evropa patří k nejzajímavějším evropským lokalitám pro umístění průmyslových a logistických aktivit. Prvenství obhájila Belgie, druhé místo patří Nizozemsku. Následuje Maďarsko, Česká republika a Polsko.

#####Rozhoduje řada kritérií

Žebříček je sestaven na základě řady kritérií, jako například nájemné průmyslových prostor, cena lidské práce, kongesce (hustota provozu), velikost dopravního trhu, vzdálenosti ke klíčovým trhům, hustota osídlení atd. Zpráva potvrzuje celoevropský trend přesunu aktivit do regionálních měst. Důvodem je nedostatek vhodných pozemků ve vyspělých západoevropských zemích, dopravní zácpy, ale také nižší náklady na pronájem průmyslových nemovitostí. Kromě snadného přístupu do regionů je však nutné myslet také na dostupnost a cenu pracovní síly. Roste zájem o zelené budovy, velcí hráči například požadují na pronajatých objektech solární panely či systémy na recyklaci vody. Zvažuje se délka distribučních cest, a to nejen z důvodu ochrany životního prostředí, ale také kvůli stále rostoucím cenám pohonných hmot. Pod velký tlak se dostává letecký průmysl kvůli uhlíkové stopě, kterou za sebou zanechává.

Trendem je upřednostňování domácích potravin vůči těm, které byly nákladně dopraveny ze zahraničí.

#####Budoucí mapa Evropy

Velkou pozornost přitahuje Slovensko a pobaltské republiky, zatímco rumunský a bulharský trh je zatím vnímán jako málo vyspělý, ekonomicky slabší a nachází se spíše na okraji zájmu.

Logistickou mapu Evropy ovlivní také nová výstavba. Jako příklad uveďme nový přístav v Rumunsku, který má ambice stát se překladištěm lodní dopravy z Číny, nebo nový přístav v polském Gdaňsku.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!