Trigema bude zveřejňovat statistiky rezidenčního trhu | E15.cz

Trigema bude zveřejňovat statistiky rezidenčního trhu

Společnost Trigema chce na základě rozsáhlého sběru dat z veřejně dostupných zdrojů každý týden aktualizovat ceny bytů na českém trhu. První výsledky své práce již zveřejnila.

Chceme přispět ke zprůhlednění a kultivaci developerského trhu s byty a k narovnání zkreslených a zavádějících informací o něm, říká předseda představenstva a generální ředitel společnosti Trigema a. s. Marcel Soural. V poslední době, kdy se prodává podstatně méně bytů, nežli byli developeři na českém trhu zvyklí, se častěji hovoří o nedostatečné a přitom tolik potřebné statistice kolem výstavby bytových jednotek. Statistický úřad sleduje jen počet žádostí o stavební povolení a ostatní informace chybí. Ceny bytů sleduje například Institut regionálních informací z Brna, pro Realit zpracovává tuto informaci v cenových indexech docent Václav Dolanský, a pak už si developeři, aby měli přehled a možnost rozvahy u svých projektů, zajišťují analytické informace sami. Pravidelně se analýzou trhu zabývá společnost Ekospol a v posledním roce i a. s. Trigema.

#####Sledují se zatím pouze ceny pražských bytů

Analytické oddělení a. s. Trigema sleduje prozatím pouze bytové projekty v Praze. Jak vyplývá z jejich průzkumu, aktuálně se jedná o zhruba 200 projektů, kdy za projekt považují i jednotlivé etapy. Na rozdíl od jiných průzkumů sledují i malé projekty s méně než 50 byty, protože se v nich nachází 22 procent všech nabízených bytů. To je ze statistického hlediska významný podíl. Projekty rozdělili do skupin podle počtu bytových jednotek – do 30 bytů, od 30 do 49, od 50 do 99 bytových jednotek, a poslední skupinou jsou projekty nad 100 bytů.

Trigema chce každý druhý pátek v měsíci zveřejnit předem avizovaný balíček informací a vždy druhý týden po uzavřeném čtvrtletí vydá souhrnnou zprávu za dané období a odhad dalšího vývoje trhu. První informací je zpráva o aktuálním stavu nabídek developerů, v únoru přijdou na řadu data o cenách bytů dle lokalit, stáří projektu a dispozic, hrubá prognóza stavu volných bytů s přihlédnutím k uveřejněným plánům developerů a k rozpracovaným projektům v roce 2010. „V březnu srovnáme aktuální průměrné ceny s cenami ve 43. týdnu roku 2010,“ říká Marcel Soural.

#####Většina nabídky zůstává volná

[file:9075:small:right]

V současné době Trigema sleduje zhruba 200 projektů, u nichž jsou dostupná data. V těchto projektech je celkem naplánováno 21 749 bytů. V polovině ledna jich bylo nabízeno 10 649, volných bylo 7098 (67 procent), z toho 2722 bytů už je dokončených (1205 bytů je už dokončeno déle než jeden rok). Nabídce vévodí byty 2+kk, bytů 3+kk se nabízí téměř o polovinu více než garsoniér 1+kk. Byty se samostatnou kuchyní dnes představují nepatrnou část nabídky, 96 procent bytů je vybaveno kuchyňským koutem.

Ten také očekává v horizontu příštích dvou až tří let výrazné změny rezidenčního trhu. „Práce na velké části připravovaných projektů budou zastaveny, spekulativní developerské společnosti zmizí a trh se pročistí, respektive nabídka bytů v přípravě se výrazně sníží. Tento scénář je mnohem pravděpodobnější než druhá varianta, jak přiblížit poptávku a nabídku, a to dramatické dlouhodobé zvýšení prodejů,“ míní.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!