Trikaya má v Brně potíže s projektem Erasmus | E15.cz

Trikaya má v Brně potíže s projektem Erasmus

Problémy developerské společnosti Trikaya se záměrem postavit v Brně-Králově Poli bytový dům Erasmus narůstají. Firma získala na začátku letošního roku na rozsáhlý bytový komplex stavební povolení, pak se ale objevily protesty ohledně změn konečného určení stavby, vznikla proti ní petice a město Brno zrušilo stavební povolení.

Proti zrušení stavebního povolení se Trikaya odvolala a do konečného rozhodnutí považuje toto povolení za platné. Na pozemku, kde má rezidenční dům vzniknout, se již sice staví, tlak na developera ale roste. Petice organizovaná společenstvím vlastníků okolních nemovitostí mu vytýká, že došlo ke změně původního záměru postavit bydlení pro potřeby zaměstnanců a studentů VUT v Brně na běžný komerční projekt a že byty developer již nabízí volně k prodeji. Situaci komplikují i vlastnické vztahy k pozemkům. Projekt Erasmus se totiž staví na městských pozemcích, které se město rozhodlo vyměnit s VUT v Brně za jiný blízký pozemek. Směna ale ještě neproběhla.

„Jakmile povolení pro tuto stavbu nabylo právní moci, soukromý investor začal většinu těchto bytů prodávat zcela volně jako luxusní bydlení na trhu. Podle našich propočtů na základě smlouvy mezi VUT v Brně a investorem získá vysoká škola touto stavbou řádově okolo pěti bytů z celkových 68, zato však poruší zákon a územní plán a přijde o cenný pozemek,“ tvrdí zástupkyně společenství vlastníků Hana Ptáčková, podle níž developer porušuje smlouvu s VUT o výstavbě a jedná v rozporu s důvodovou zprávou ke směně pozemků.

#####Trikaya se brání proti nepravdivým informacím

Předseda představenstva společnosti Trikaya Dalibor Lamka ale informace, že odpůrci z řad sousedů nebyli včas o projektu informováni, popírá. „Trikaya nerozdává nové karty, na projektu se nic neměnilo, od počátku je koncipován jako bytový dům pro potřeby VUT v Brně a jako takový se staví. Určitě ale není pravda, že to měly být studentské koleje a že jsme nahradili tento koncept luxusním bydlením,“ obhajuje postup své firmy Dalibor Lamka.

Projekt Erasmus je podle něj pokusem o realizaci PPP projektu mezi developerem a univerzitním partnerem. V jeho rámci má VUT v Brně získat určitý počet bytů výměnou za pozemky, na nichž se staví, a dále má možnost určitý počet bytů koupit za tržní cenu. V možnosti definitivního zrušení stavebního povolení Lamka nevidí nepřekonatelný problém - pokud bude stavební povolení zrušeno i v odvolacím řízení, vrátí se podle něj pouze k novému projednání a povolovací proces začne od počátku.

#####Město přitvrdilo a požaduje okamžité zastavení stavby

Město Brno ale nezůstává u pouhého zrušení stavebního povolení. Skutečnost, že stavební práce pokračují, vedla jednak k tomu, že se město obrátilo na realizátora stavebních prací - společnost Aikona - se žádostí o zastavení stavby, jednak zvažuje tvrdší kroky vedoucí k témuž cíli. Podle náměstka primátora Martina Andera se město se proti postupu stavebníka důrazně ohradilo a požaduje, aby se do vyřešení všech majetkoprávních záležitostí zdržel jakékoli stavební činnosti na městském pozemku. Kromě toho bylo schváleno podání podnětu odboru územního a stavebního řízení, aby vydal předběžné opatření a nařídil okamžité zastavení stavebních prací.

*

Společnost Trikaya se chystá v Brně a Ostravě investovat v příštích letech do poměrně ambiciózních projektů přibližně dvě miliardy korun. Miliardový projekt pod vrchem Hády v Brně, kde vznikne minimálně 200 nových bytů, je právě ve fázi počátečních příprav. Výstavbu dalšího rezidenčního projektu zahajuje firma také přímo v ostravské aglomeraci. Rezidence Františkov nabídne 63 terasových bytů.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!