Tržní nájemné hlásí další pokles před ukončením deregulace | E15.cz

Tržní nájemné hlásí další pokles před ukončením deregulace

Ke konci roku skončí proces deregulace nájmů v posledních městech České republiky. V posledních třech měsících tržní nájemné výrazněji kleslo v Liberci, Karlových Varech, Jihlavě a Českých Budějovicích, v ostatních městech byl pokles mírnější. Ke zvýšení nájemného standardního bytu došlo v Olomouci, Pardubicích a Ostravě, ukazují výsledky průzkumu Institutu regionálních informací (IRI).

Ze žebříčku krajských měst podle výše tržního nájemného vyplývá, že vedle Prahy (132 Kč/m2) je nejdražší tržní nájemné v Brně (114 Kč/m2) a dále ve Zlíně (109 Kč/m2), v Olomouci (105 Kč/m2) a Pardubicích (103 Kč/m2). Nejnižší je naopak v Ústí nad Labem (85 Kč/m2), Liberci a Karlových Varech (obě 87 Kč/m2). Výraznější nárůst tržního nájmu ve srovnání s předchozím obdobím byl zjištěn pouze v Pardubicích (+3,0 %) a Ostravě (+ 2,2 %), naopak nájemné kleslo v Liberci (- 5,5 %), Karlových Varech (- 4,4 %) a v Jihlavě (- 3,3 %).

„Konec deregulace zřejmě nebude znamenat výraznější impuls pro změnu úrovně tržního nájemného, neboť tato skutečnost je již z velké části v nájmech promítnuta. Vývoj tržních nájmů je pod tlakem nastavení sociálních dávek na bydlení. Právě avizované záměry snížení výše příspěvku na bydlení, který pobírají v ČR občané s nízkými příjmy, by mohla znamenat pokles poptávky a přispět k poklesu nájemného zejména u větších bytů (3+1),“ míní jednatelka IRI Milada Kadlecová.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!