U letiště vyroste obří areál | E15.cz

U letiště vyroste obří areál

V době, kdy se odkládá na neurčito řada realitních projektů, začne v těsném sousedství ruzyňského letiště růst obří komerční areál Prague Airport Park.

Na ploše 21 hektarů ho chystá firma AZA Trade, za níž stojí ruský kapitál. Postavit chce na tři desítky převážně kancelářských a logistických center.

Výše investice je zhruba 300 milionů eur (v přepočtu přes osm miliard korun),“ řekl projektový manažer AZA Trade Filip Tůma. AZA Trade plánuje zahájit stavební práce už letos na podzim. „Předpokládáme, že do konce druhého čtvrtletí 2009 získáme stavební povolení na sítě a komunikace,“ uvedl Tůma. V první etapě mají vzniknout dvě kancelářské budovy a hotel s kongresovým centrem. Poté má začít nejrozsáhlejší fáze, zahrnující výstavbu 21 objektů. Kromě kanceláří počítá schválený projekt s vědeckotechnickým centrem o 14 tisících metrech čtverečních, s wellness zařízením, autosalonem, kasinem a skladovými a výrobními areály. Všechny tyto budovy mají stát téměř na šestnáctihektarovém pozemku, který AZA Trade vlastní.

#####Prostory pro logistiku a výrobu

Další dvě etapy se soustředí převážně na budování prostor pro logistiku a výrobu. Zaujímat mají pětihektarové území, které však patří různým majitelům, mezi nimi letišti či pražskému magistrátu. „S majiteli pozemků jsme spolupracovali na celkové přípravě projektu. Kdo konkrétně bude zajišťovat realizaci třetí a čtvrté fáze, budeme teprve řešit,“ řekl Tůma. Podle investora nebude problém sehnat nájemce nebo kupce budov. Připravované rozšíření letiště Ruzyně prý vyvolá požadavky na prostory pro firmy, jejichž provoz s letištěm souvisí. Firma prý zároveň uvažuje, že přizve další investory. „Vzhledem k rozmanitosti plánovaných budov jsme v jednání s několika partnery,“ uvedl Tůma. Firma měla zájem i o výstavbu terminálu v Pardubicích, ale od jednání ustoupila. Časopis Týden uvedl, že za AZA Trade stojí rodina čečenských magnátů Bažajevových, která podniká také v ropném průmyslu. Podle obchodního rejstříku mají v AZA Trade aktuálně 15procentní podíl a 70 procent patří Harton Engineering z Panenských ostrovů.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!