Univerzita Pardubice se na záchraně TechnoParku podílet nebude | E15.cz

Univerzita Pardubice se na záchraně TechnoParku podílet nebude

Univerzita Pardubice se nebude finančně podílet na záchraně TechnoParku v průmyslové zóně. Evropský projekt dluží 150 milionů korun. Hrozí mu, že zkrachuje a bude muset vracet dotaci 300 milionů korun. Rektor Miroslav Ludwig řekl, že není úlohou univerzity splácet dluhy TechnoParku.

„Všude ve světě i u nás je úlohou univerzit dodávat studenty a akademicky vzdělané lidi. Univerzita má 11 tisíc studentů a 650 akademických pracovníků,“ řekl rektor. Město Pardubice oslovilo akcionáře (univerzitu a kraj) a hledá způsoby, jak projekt zachránit. V TechnoParku sídlí i takzvaný podnikatelský inkubátor, kde měly firmy vyvíjet vyspělé technologie a zaměstnat vysokoškolsky vzdělané pracovníky. Od roku 2008 se to však dosud nepodařilo. Samotný TechnoPark je naplněný jen z části. „Univerzita může být jako zástupce v orgánech, které posuzují podnikatelské nápady a jejich realizační potenciál. Pokud se nám podaří získat dotace, dovedu si představit, že by v inkubátoru sídlilo naše Centrum pro transfer technologií a znalostí,“ řekl Ludwig. Po celém světě existují menší i větší technologická centra, mají různé formy vlastnictví a jsou podnikatelsky úspěšná. V Jihomoravském kraji jejich rozjezdu pomáhá fond, který firmám platí z části nájemné. V Pardubickém kraji musejí firmy platit hned od počátku tržní nájem. „Byla by to věčná škoda, kdyby TechnoPark skončil. Region by měl velmi nízký inovační potenciál. Není dobře, aby byly v kraji jen montovny typu Foxconn,“ řekl Ludwig.

Celou částku dluží Technopark společnosti Geosan Group. Firma už jednu třetinu dluhu úspěšně vymáhala u soudu. Město Pardubice navrhlo zaručit se směnkou, což Pardubický kraj nepovažuje za rozumné. Získat aspoň část peněz lze i podle města dražbou jedné z hal. „Jestli se pouštím do půlmiliardové investice, měl bych to mít smluvně podloženo, ne se vymlouvat, že nastala krize, potom je každá rada drahá,“ řekl před časem hejtman Radko Martínek (ČSSD). TechnoPark Pardubice je komanditní společností. Podíl v ní drží TechnoPark Management a Free Zone, Pardubický kraj a Univerzita Pardubice. Město Pardubice drží akcie prostřednictvím firmy Free Zone.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!