Úprava knihovny. Za 11 milionů | E15.cz

Úprava knihovny. Za 11 milionů

Fejtková Veronika

Středočeská knihovna v Kladně získá novou podobu. Čtenáři zase pohodlí.

Jako ve filmu Bota jménem Melichar. Tak nějak se ještě donedávna museli v největší kladenské knihovně cítit čtenáři, když, stejně jako filmoví žáci, pobíhali mezi budovami přes venkovní dvorek. S tím teď bude konec.

Z pokladny Středočeského kraje přiteklo na účet Středočeské vědecké knihovny jedenáct a půl milionu korun, díky kterým se všechny její části propojí. Novou tvář získají také původní architektonické prvky a fasáda.

„Opravy začaly v září. Týkají se dvou menších budov, které sousedí s tou hlavní, historickou,“ vysvětluje ředitelka knihovny Jiřina Kádnerová. Dělníci část budov zateplují a vyměňují okna.

„Knihovna tak ušetří náklady na vytápění,“ podotýká za krajský úřad Berill Mascheková. Budovy stavaři propojí na úrovni přízemí, takže vznikne nový prostor k využití. „Přemístíme tam odbor doplňování a zpracování knihovních fondů. Hodně nám pomůže také nová rampa na vykládání a nakládání dokumentů. Už proto, že ročně manipulujeme s asi třiceti tisíci novými knihami,“ říká Kádnerová.

Krátce po zahájení prací vedení knihovny uzavřelo hudební oddělení, umístěné samostatně v jedné z opravovaných budov, a přemístilo jej do historické části. Lidé tak mají všechny služby na jednom místě. „Navíc, až přestěhujeme odbor doplňování, vznikne prostor pro novou učebnu vhodnou pro různé menší akce, třeba přednášky,“ připomíná Kádnerová.

Opravy nekončí

Rekonstrukce by měla skončit v lednu. Už teď je však jasné, že pokud se podaří uspět se žádostí o dotaci z evropských fondů, nebude poslední.

„V plánu je například rozšíření přístavby hlavní historické budovy až na hranici pozemku a její zvýšení o jedno podlaží,“ uzavírá Kádnerová.

Na dokončení přestavby se těší také čtenáři. „Do knihovny chodím docela často. Když bude přehlednější a praktičtější, zlobit se nebudu,“ řekla jedna ze čtenářek Eva Holátková.

Autor: Fejtková Veronika
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!