Urbanismus španělského pobřeží | E15.cz

Urbanismus španělského pobřeží

Za poslední čtyři roky byla nařízena a provedena demolice 80 nemovitostí na španělském pobřeží. To je rozhodnutí současné španělské vlády neboli Ministerstva životního prostředí.

Demolice na pobřeží pokračuje také v Murcii, kde už bylo odstraněno dvacet jedna staveb, v Alicante třináct.

Další regiony, jako Malaga, Barcelona, Melilla atd., očekávají totéž. V příštích měsících bude dalších padesát nemovitostí srovnáno se zemí.

Pobřežní zákon ve Španělsku z roku 1988 byl tak trochu oprášen a v roce 2005 Ministerstvo životního prostředí vypracovalo „Profil pobřežní zóny Španělska“. Norma, podle které se určují stavby k demolici, zní: V pásmu 00 (v určitých případech až 200) metrů měřených od pláže směrem do vnitrozemí nesmí existovat žádné stavby, silnice, podzemní stavby, vysoké napětí, skládky ani reklamní poutače.

Existují výjimky pro pěší přímořské cesty a pro stavby, které pro svoji funkčnost potřebují bezprostřední blízkost moře, jako například příbojové elektrárny. Ve Španělsku neexistují soukromé pláže, a to ani v případě, že to některé hotelové komplexy ve své nabídce zahrnují.

Spousta hotelových komplexů bude muset ubourat řadu apartmánů nebo bungalovů, které nevyhovují dané normě a postoupit terén veřejným pobřežním cestám.

V realitní praxi se ovšem stále můžeme setkat se zcela legálním nákupem a prodejem takových normě nevyhovujících nemovitostí, jako jsou jednotlivé soukromé vily a bungalovy, hlavně v oblastech, kde zcela jasně nebylo rozhodnuto o demolici.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!