USA: Varování před bouří | E15.cz

USA: Varování před bouří

Dlouho se američtí konzumenti tvrdošíjně bránili záplavě negativních zpráv a vlivů. Nicméně pomalu, ale jistě, oslabeni vysokými cenami energie, klesajícími cenami nemovitostí a klesajícími reálnými mzdami, začínají skládat zbraně.

Soukromá spotřeba letos klesla na úroveň, jaká byla při doznívání poslední recese v roce 2002.

Klesne-li výrazně domácí poptávka, která ve Spojených státech přispívá na hrubý domácí produkt sedmdesáti procenty, jde obchodním centrům a supermarketům o krk. Po létech bouřlivého vývoje se stoupajícími nájmy, rostoucím obratem a klesající mírou neobsazenosti je nyní pipeline s novými projekty přeplněna. Problematický timing, protože slibné předpovědi ustupují prvním chmurným prognózám. Pro investory v oblasti komerčních nemovitostí je situace jasná: když lidé nenakupují nemovitosti, nekupují rovněž nábytek a když nenakupují nábytek, není zapotřebí žádných skladovacích prostor. Prodeje stávajících obytných nemovitostí v roce 2007 výrazně poklesly. Podle zprávy Národní asociace realitních společností (National Association of Realtors) se jedná o nejsilnější pokles od roku 1983. Situace na trhu je velmi špatná. Už 1,3 milionu amerických rodin dostalo od bank modrý dopis o hrozící exekuční dražbě.

#####Spotřebitelům dochází dech

Důsledkem této krize je krize domácností. Velké obchodní řetězce mají potíže. Macy s plánuje propuštění 2300 zaměstnanců.

Home Depot ruší 500 pracovních míst.Od prosince 2007 ohlásily maloobchodní řetězce ve Spojených státech uzavření celkem 900 nákupních středisek.

Podle předpovědi Council of Shopping Centers má v roce 2008 zavřít kolem 5800 obchodních center a supermarketů. To by znamenalo úbytek ve výši 25 procent ve srovnání s rokem 2007, a tedy rekordní hodnotu od roku 2004.

Nárůst neobsazených ploch samozřejmě aktivity v sektoru nemovitostí tlumí. Jak vyplývá z poslední ankety centrální banky Spojených států, 80 procent finančních institucí zostřilo podmínky týkající se povolování úvěrů v sektoru komerčních nemovitostí. To je zatím nejvyšší hodnota od roku 1990, kdy se pravidelně začaly ankety provádět. Spotřeba ve Spojených státech klesla velmi dramaticky a počet nezaměstnaných zřetelně vzrostl. Pro maloobchod ve Spojených státech to představuje velmi špatné vyhlídky.

Spotřebitelé mají starosti a nakupují méně. Nejistota na pracovním trhu, astronomické ceny topných olejů, krize na trhu s hypotékami a rostoucí obavy z dalšího vývoje - to jsou příčiny poklesu spotřeby.

#####Menší obchodníci budou končit

Navíc většina obchodních center ve Spojených státech patří firmám, které kotují na burze, a jejichž akciové kurzy v mnoha případech značně poklesly.

Budování nových butiků, supermarketů a nákupních center má podle studie společnosti McGraw Hill poklesnout o deset procent. Na druhou stranu, když branže stagnuje a když je konkurence tvrdší, věnující se maloobchodníci modernizaci a inovaci svých objektů. Podle studie společnosti McGraw Hill bude 52 procent maloobchodních nemovitostí v průběhu roku renovováno a modernizováno.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!