Ušní, krční oddělení v Orlové končí | E15.cz

Ušní, krční oddělení v Orlové končí

Pacienti do ordinace ušní, nosní, krční volají zbytečně. Sestra je už neobjedná. Jediná ordinace tohoto druhu se v Orlové zavírá.

Nikol Klimšová
Orlová

Vlnu nesouhlasu vyvolala mezi Orlováky informace o tom, že se v Orlové zavírá jediná ambulance ušní, nosní, krční (ORL). „To nemyslíte vážně? Tak já s dcerou, která trpí právě na časté záněty středního ucha, budu muset dojíždět až do Karviné? S dítětem, které má u toho skoro čtyřicítky? To je nehoráznost,“ rozčiluje se obyvatelka města Petra Adámková. Ani další pacientce se to nelíbí. „Mám už nějaké roky a auto nemám. Dojíždím na ušní z Petřvaldu. Připadá mi to divné, vždyť ordinace je pokaždé plná pacientů, tak proč se má zavírat?“ ptá se Vladimíra Suchánková.

Úředníci nic neví

Nemocnice Orlová je součástí nemocnice s poliklinikou v Karviné-Ráji a obě jako celek spravuje kraj. Krajští úředníci o tom, že ušní ordinace k 1. únoru v Orlové končí, neměli ani tušení. „K dnešnímu dni (14. ledna - pozn. red.) jsme neobdrželi od vedení nemocnice žádnou informaci o tom, že by chtěli v nemocnici Orlová zavřít ambulanci ORL,“ řekla vedoucí odboru zdravotnictví Petra Eliášová. Na otázku, zda není vedení nemocnice povinné informovat kraj o uzavření ambulance, odpověděl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Karel Konečný. „O zavření nás musí vedení informovat do patnácti dnů od uskutečnění změny. Zatím o tom žádné zprávy nemáme. Když už to teď víme, probereme to s vedením na společném jednání,“ přislíbil Konečný. V ordinaci doktorka Naděžda Kodytková ošetřila měsíčně kolem tisícovky pacientů. „My už nikoho neobjednáváme. K začátku února ordinaci na příkaz vedení nemocnice zavíráme a doktorka Kodytková bude ordinovat jen v Ráji. Hodně nás to mrzí,“ řekla zdravotní sestra ambulance ORL Dáša Dronská.
Jediné ORL se nejenom pro Orlováky, ale i obyvatele Petřvaldu, Dolní Lutyně a Doubravy zavírá proto, že v Ráji chybí personál. Všichni tak budou muset dojíždět do Karviné.

Je málo lékařů

„Od 1. února bude uzavřena ordinace ORL v Orlové, a to proto, že měníme požadavky lůžkového oddělení v Ráji. Naším hlavním úkolem je zajistit lůžkovou část, kde máme nedostatek lékařů. Pacienti z Orlové a okolí se mohou už teď objednávat v ambulanci v Karviné-Ráji,“ řekla mluvčí nemocnice Hana Jakubková. S tím, že se ambulance ruší, nesouhlasí ani představitelé Karviné. „Této informaci se mi ani nechce věřit. Při našem posledním setkání nás ředitel nemocnice Miroslav Janečka s primáři ubezpečil, že je vyloučeno jakékoli rušení nebo snižování služeb v orlovské nemocnici. O zavírání ambulancí nepadlo ani slovo. Naopak nám řekli, že chtějí péči v této části nemocnice jen zkvalitňovat. O to více mě rušení ORL ambulance překvapuje, vždyť spádová oblast této ambulance je minimálně padesát tisíc obyvatel,“ prohlásil místostarosta Orlové Radislav Mojžíšek.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!