Uspává lidi. Bez řečí a bez pohádek | e15.cz

Uspává lidi. Bez řečí a bez pohádek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Anesteziolog Petr Štourač vede i přes svůj relativně nízký věk čtyři desítky lékařů. Kromě toho dělá operace on-line.

Když se v jedné pohádce moudrý král ptal rybáře, co je na světě nejsladší, odpověděl mu, že spánek. Brněnským odborníkem na spánek je další osobnost seriálu Generace 77, třiatřicetiletý anesteziolog Petr Štourač z Fakultní nemocnice Brno-Bohunice.

Muž denně dostává do umělého spánku desítky lidí. I jemu se spí dobře. Bez medicíny. „Synonymum pro dobrý spánek je dobrý domov. Bydlím kousek za Brnem, ve Veverské Bítýšce. A tam se spí báječně. Je tam takový klid, že mi na zahradu občas zabloudí nějaká srnka,“ říká se zasněným pohledem.

Bílé pláště Štourače fascinovaly už v dětství. „Tehdy jsem koketoval s myšlenkou, že se stanu dětským lékařem. Jenže mě také zajímali počítače a informatika. Ve třetím ročníku gymnázia, kdy jsem se setkal s biologií člověka, jsem se pevně rozhodl. Nebudu ajťák, ale lékař, který zachraňuje životy lidí,“ vzpomíná třiatřicátník na nelehké rozhodování mezi dvěma pro něj klíčovými obory.

Při studiích medicíny zjistil, že pediatrie nebude pro něj to pravé. Chtěl více adrenalinu. Proto se začal více zabývat oborem, který se dá dělat přímo na operačním sále. Zalíbila se mu anestezie. Obor, který se zabývá umělým uspání pacienta. „Mnoho lidí si myslí, že jde o profesi, kde nejde nic vymyslet, ale opak je pravdou,“ říká Štourač, který coby vedoucí lékař šéfuje týmu čtyřiceti anesteziologů.

Jeho slova potvrzuje jedna z kapacit na uspávání pacientů, předseda České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny, Karel Cvachovec. „Každý anesteziolog má pocit, že právě za jeho éry prošel tento medicínský obor největší změnou. Přesto se většina pacientů ptá, jestli se náhodou při operaci neprobudí,“ tvrdí Cvachovec.

Nejen, že se pacient při operaci neprobudí, ale díky moderním postupům mohou chirurgové operovat mnohem starší lidi. „Ještě před dvaceti lety byla operace lidí starších osmdesáti let utopie. Hrozilo totiž riziko infarktu či mrtvice. Nyní jsou takové operace na denním pořádku,“ upozorňuje Štourač a ukazuje na operační plán. V pátek 12. listopadu se chirurgickému zákroku podrobili hned tři důchodci, jimž bylo přes osmdesát.

V současnosti se také neuspává tak, jak si někteří pamatují ještě ze seriálu Nemocnice na kraji města. Doby vdechování „rajského plynu“ jsou ty tam. „Úvodem se píchne pacientovi anestezie do žíly,“ přibližuje Štourač začátek operace. Na příkladu redaktora Sedmičky pak ukazuje, že by po takové injekci usnul zhruba za čtyřicet vteřin. „V umělém spánku bychom pak jen kontrolovali životní funkce. S tím, že můžeme regulovat krevní tlak nebo ředit krev, která okysličuje mozek. Maska se dává jen kvůli tomu, aby měl pacient dostatek kyslíku,“ vysvětluje anesteziolog.

Operace on-line

Štourač se může pyšnit nejen tím, že jako třiatřicetiletý lékař pracuje v prestižním postavení, což v hierarchii nemocnice není obvyklé. Hrdý je především na webové stránky Akutně.cz, na nichž se mohou lidé dívat z kterékoliv části světa. Tedy pokud se jim nedělá z krve špatně a mají rádi živé přenosy z operačních sálů. „Z kteréhokoliv místa Fakultní nemocnice Brno-Bohunice, kde je zásuvka na Internet, dokáže zprostředkovat on-line vysílání do jakéhokoliv místa na světě,“ vyzdvihuje Štouračovu aktivitu ředitel nemocnice Roman Kraus.

Uvedení nápadu do praxe však nebylo jednoduché. „Přemýšleli jsem, jak to vymyslet, aby nemuseli při operacích stát na ochozech. Jednak je tam hůř vidět, druhak není skoro nic slyšet. Za relativně malé peníze se nám podařilo unikátní řešení. Nyní mají operatéři kameru na čele a na hlavě mikrofon jako muzikálové hvězdy. Slyšet i vidět je úplně vše,“ pochvaluje si Štourač.

Přenosy operací využívají hlavně studenti. Ti nezavazí na operačním sále a hlavně se mohou chirurgů při zákrocích na cokoliv zeptat. A oni jim hned odpoví. „Na přenos se mohou podívat lidé nejdříve 20. listopadu, kdy připravujeme další konferenci. Nemusí se ani registrovat,“ dodává anesteziolog a odchází na operační sál. Na uspání totiž čeká další pacient, který doufá, že se nejen po zákroku probudí, ale bude mu i lépe.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video