Úspěch obhajoby: deviant je volný | E15.cz

Úspěch obhajoby: deviant je volný

Jihlavskému soudci Zdeňku Chalupovi se nepodařilo prokázat, že Vladimír Parkan zneužíval nezletilé chlapce.

Obhájce Robert Jonák odcházel minulou středu od jihlavského soudu spokojený. Podařilo se mu přesvědčit soudy, že jeho klient, sexuální deviant Vladimír Parkan z Jihlavy, nepatří za mříže.

„Soudní znalkyně zpochybnila věrohodnost mladíků, kteří měli být zneužíváni. Jejich výpovědi se lišily a před soudem se chovali tak, aby především neuškodili sami sobě,“ odůvodnil soudce Zdeněk Chalupa své rozhodnutí zprostit Vladimíra Parkana obžaloby a pustit ho na svobodu.

Bezprostředně po osvobozujícím rozsudku soudce totiž rozhodl i o tom, že Parkan musí být ještě ten den propuštěn z vazby. To se také stalo. Soudce rozsudek vynesl před druhou hodinou odpoledne a kolem půl šesté vpodvečer už Vladimír Parkan opouštěl brány vazební věznice. Reportér Sedmičky byl u toho.

„Moje první cesta povede na benzinku, kde si dám kafe,“ ukázal Parkan směrem k čerpací stanici, která je v těsné blízkosti věznice.

Cesta na svobodu pro něj nebyla jednoduchá. Rok strávil ve vyšetřovací vazbě.
Zatčen byl loni na podzim a obviněn z pohlavního zneužívání tří chlapců mladších patnácti let.
Letos 10. března ho soudce Zdeněk Chalupa uznal vinným a poslal ho na dva a půl roku do věznice s ostrahou jako zvlášť nebezpečného recidivistu.
Parkan se odvolal, Krajský soud v Brně mu vyhověl a vrátil celou kauzu jihlavskému soudu k novému projednání.

Během tří hlavních líčení museli znovu vypovídat i poškození chlapci, kteří, jak se ukázalo, nejsou žádní svatoušci a už mají oplétačky s policií. I proto nejsou věrohodní. „Byly indicie, že se mohlo něco stát, ale soud nenašel dostatek důkazů, aby to prokázal,“ řekl obhájce Jonák.

Devětačtyřicetiletý Vladimír Parkan se vzdal práva na odvolání. Státní zástupkyně Milena Smetanová si ponechala čas na rozmyšlenou. „Soud měl pochybnosti, takže rozhodl ve prospěch obžalovaného. Odvolání ještě promyslím, protože se domnívám, že k pohlavnímu zneužití ze strany obžalovaného došlo, ale nepodařilo se mu to prokázat,“ komentovala rozsudek Smetanová. S Parkanem byl v březnu souzen i jeho bývalý přítel Ivan Mrázik, který se ke zneužívání chlapců přiznal a dostal podmínku. Proti verdiktu se neodvolal.

„Nevím, z jakého důvody by ti chlapci vypovídali nepravdu o Parkanovi a pravdu o Mrázikovi,“ uvedla Milena Smetanová. Nutno však podotknout, že proti Parkanovi i Mrázikovi svědčili úplně jiní mladíci a souzeni byli spolu kvůli tomu, že oba bydleli v jednom bytě.

Vladimír Parkan během loňského roku přišel do kontaktu s dětmi také před základní školou v Jihlavě, kde prodával cukrovou vatu.

„Musel jsem se nějak živit,“ hájil se Parkan, přestože z léčebny, kde strávil několik měsíců, věděl, že je to pro něj rizikové chování. O prodeji vaty před školou tehdy nevěděla ani jeho ošetřující lékařka Želmíra Herrová. U ní se Parkan léčil poté, co si odseděl dva a půl roku z pětiletého trestu, který dostal před pěti lety za pohlavní zneužívání dětí ve Vysoké u Jihlavy. Trest měl tehdy i za dětskou pornografii, kterou šířil na internetu.

Po propuštění z vazby se Parkan Sedmičce svěřil, že v první řadě si bude muset najít nové bydlení a práci. „S cukrovou vatou jsem skončil,“ dušuje se. „Když mě dali na vazbu, tak už jsem to všechno vzdal. Pak mě znovu nakopl článek v novinách, kde paní doktorka Herrová řekla, že pochybuje o tom, že jsem to udělal. Tehdy jsem si řekl, že ten soud pro paní doktorku a své rodiče vyhraju,“ řekl před vazební věznicí Vladimír Parkan.

Největší obavy má z reakce okolí. „Mám strach, že se mi to všechno může stát znovu. Stačí, když na mě někdo ukáže, že jsem někoho zneužil a znovu půjdu na rok do vazby?“ ptá se Vladimír Parkan, který je stále v podmínce, když byl podmínečně propuštěn z pětiletého výkonu trestu.
Želmíra Herrová je přesvědčena, že Parkan není pro společnost nebezpečný, protože pochopil svou deviaci a jak s ní žít v mezích zákona. Státní zástupkyně si myslí něco jiného.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!