Úspěšné Růže s hůlkami v ruce | E15.cz

Úspěšné Růže s hůlkami v ruce

Před dvěma lety si Jindřiška Tyranová otevřela vlastní školu pro mažoretky. Už teď mají úspěch. Naposledy zazářila v dětské kategorii Adéla Fričová.

Velký talent v mažoretkovém sportu prokázala na vyhledávaných závodech O cenu Andria v Havířově opavská vyslankyně Adéla Fričová. Ve velké konkurenci dokázala vybojovat bronzovou medaili.
„Je to celkem prestižní soutěž, kde kromě širokého pole českých závodnic bojují také mažoretky ze Slovenska. O to větší mám radost,“ říká vedoucí mažoretek Roses Opava Jindřiška Tyranová. Ani ostatní její svěřenkyně ostudu neudělaly. „Všechny holky, které na soutěži vystoupily, skvěle reprezentovaly jak svou školu, tak město,“ komentuje celkový výkon svých žaček Tyranová.

Vlastní škola

Zapálená mažoretka, i když mladá, tak velice zkušená, si vlastní školu otevřela před dvěma lety. První vystoupení mladé mažoretky předvedly už za tři měsíce od otevření školy. V roce 2009 se svěřenkyně Jindřišky Tyranové ukázaly s velkým úspěchem před opavským publikem a jejich řady se výrazně rozrostly. Momentálně do školy chodí kolem čtyřiceti mažoretek. Mini Roses navštěvují dívky ve věku od pěti do osmi let, skupinu Sweet Roses tvoří dívky ve věku do jedenácti let a ve skupině High Roses jsou mažoretky do čtrnácti let. V královské kategorii Roses pak dívky nad patnáct. „Vlastní školu mám, protože mě mažoretky, tanec a s nimi spojená hudba vždy bavily, přinášely mi dobrou náladu a také spoustu perfektních kamarádek. Chtěla jsem taky zkušenosti a hlavně radost z takového sportu předat dál,“ vysvětluje Tyranová, která se stala vícenásobnou mistryní Moravy a Slezska a vicemistryní České republiky v mažoretkovém sportu se skupinou AMA 1.

Hlavní je chuť hýbat se

„Začala jsem, když mi bylo devět let, a to díky manželům Asmusovým, kteří založili skupinu mažoretek na Základní umělecké škole Václava Kálika jako doplňkový obor k baletu. Zůstala jsem u toho čtrnáct let a po roční pauze jsem otevřela svou školu,“ popisuje Tyranová. Mezi mažoretky Roses se může zařadit každá dívka od tří do dvaceti let. „Nepotřebuje ani žádnou sportovní průpravu. Hlavně musí mít chuť hýbat se,“ říká Tyranová.
Mažoretkový sport podle ní stále má dívkám co nabídnout. „Už zdaleka nejde pouze o strohé pochodování do dechové hudby. Velkým posunem prošla tvorba kostýmů, muzika i choreografie,“ zdůrazňuje Tyranová.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!