Úsporná opatření prý negativně ovlivní ceny bytů | E15.cz

Úsporná opatření prý negativně ovlivní ceny bytů

Společnost Ekonomické stavby (ES), přední výrobce zděných rodinných domů v České republice, na Slovensku a v Polsku, upozorňuje na silné vlivy, které jsou od roku 2012 očekávané v oblasti výstavby rodinných domů a bytů, a které negativně ovlivní ceny nového bydlení. Zásadním vlivem bude zejména zvýšení spodní hranice DPH.

Vláda již schválila zvýšení spodní hranice daně z přidané hodnoty. Premiér Petr Nečas toto zvýšení odhaduje až k hranici 17 procent. Takto razantní nárůst DPH zvýší skokově ceny domů o osm procent jen prostým zaúčtováním zvýšené daně. Následně nárůst sazby DPH zvýší i ceny energií, a tím režii staveb a výrobu stavebních materiálů. Cena stavebních materiálů je na ceně energií velmi závislá. Zvýšení DPH o osm procent se tak v ceně domu promítne hned několikrát. Celkový nárůst se očekává v hodnotě zhruba 12 procent. Peníze získané ze zvýšení DPH plánuje vláda použít na financování důchodové reformy. Nutnost důchodové reformy je přímo akutní, nelze tedy předpokládat, že by vláda od záměru zvýšení DPH ustoupila.

Dalším podstatným vlivem, který zvýší ceny domů stavěných po roce 2011, bude zvýšení ceny materiálů. Čeští výrobci materiálů byli zvyklí zvyšovat své ceny v průměru o sedm procent ročně. Vlivem ekonomické krize v letech 2008 až 2010 nebylo možné toto zvyšování cen standardně uplatnit. Ceny materiálů jsou tedy zadržené. Výrobci čekají na oživení trhu k tomu, aby skokově upravili ceny svých výrobků. V druhé polovině roku 2010 již zažíváme zásadní oživení zájmu klientů. Je vysoce pravděpodobné, že tato zvýšená poptávka povede v letech 2011 a 2012 ke zvýšení cen většiny stavebních materiálů. Tento vliv na cenu se odhaduje okolo pěti procent.

Dostupnost bytů omezí i evropská pravidla pro poskytování hypoték

Další překážkou, která může stát za nemožností dosáhnout na vlastní bydlení je závazný předpis pro poskytování hypotéčních úvěrů, který schválila Evropská komise. Tímto předpisem Evropská komise zavazuje všechny členské státy EU k jednotné metodice poskytování hypoték. Předpis má být pro všechny členy závazný, Česko nevyjímaje. Podstatou regulace je podmínka poskytovat hypotéční úvěry pouze na hodnotu 40 procent ceny nemovitosti. Nově tedy nebude možné poskytnout hypotéku na 100 procent ceny, jak je dnes velmi časté, nepůjde poskytnout hypotéku na 70 procent ceny, jak je pro banku velmi bezpečné, nebude možné půjčit ani na polovinu ceny nemovitosti. Evropská komise se rozhodla, že tou jedině správnou a možnou hypotéční půjčkou je 40 procent ceny. Většina dnešních klientů by za takovýchto podmínek již svůj dům nemohla postavit. Navrhovaný zákon bude požehnáním pro nájemní bydlení a pohromou pro bydlení ve vlastních domech.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!