Úsporný bytový dům sází na rodinnou atmosféru | E15.cz

Úsporný bytový dům sází na rodinnou atmosféru

Projekty pasivní a nízkoenergetické výstavby se stále častěji objevují nejen ve formě rodinných domů, ale pronikají i do rezidenční výstavby. Nedaleko Brněnské přehrady a sídliště Bystrc, v blízkosti rozsáhlých Podkomorských lesů, vzniká jeden z nich.

V Žebětíně u Brna je ve výstavbě projekt energeticky úsporného bytového domu developerské společnosti GARRET Develop. Malý bytový dům o dvanácti bytových jednotkách pracuje s efektem rodinné atmosféry - většina bytů je orientována do dvorního traktu a okolních zahrad, k dispozici jsou balkony, terasy a zimní zahrady a stavba má již před dokončením vlastní název: U Jana Nepomuckého. Pokud jde o energie, všechny byty budou splňovat zařazení do energetické třídy A (mimořádně úsporné).

#####Jasná volba pro developera

Podle jednatele developerské firmy Jana Vágnera byl výběr tohoto typu výstavby jasnou volbou již při vzniku prvotního nápadu. „Šlo nám o zvýšení dostupnosti takového bydlení pro budoucí majitele - sice se mírně zvedají náklady na pořízení bytu, ale výrazně se snižují náklady na provoz a tím i měsíční zatížení. Vzhledem k faktu, že 90 % kupujících využívá k pořízení nemovitosti hypoték, je to pro ně obrovská výhoda, protože si mohou dovolit větší měsíční splátku, aniž by ji pocítili,“ říká Jan Vágner k motivům, kvůli nimž se jeho firma pustila do výstavby bytů s vysokým energetickým standardem bytů ve třídě A.

#####Nároky úsporného stavění

[file:7235:small:right]

Společnosti GARRET Develop počítá také s tím, že stále více lidí začíná slyšet na ekologii, a proto energetické potřeby bytů z velké části kryjí tepelná čerpadla, zařazená mezi obnovitelné zdroje energie. „Díky tepelným čerpadlům je dům zcela nezávislý na dodávkách zemního plynu, ve kterých není naše země soběstačná, a tudíž je odkázána na dohody či neshody jiných zemí. Vlastníky jednotek v domě U Jana Nepomuckého tato situace nikterak neovlivní,“ uvádí Jan Vágner. Kromě toho se s vytápěním tepelnými čerpadly také pojí využití podlahového topení (radiátory jsou nevhodné), které zajišťuje maximální tepelnou pohodu.

K problematice nároků, jež tento způsob výstavby klade na developera, Jan Vágner říká, že jde na prvním místě o zvýšené finanční nároky, protože náklady na dostatečné izolace celé obálky domu, tepelný zdroj i způsob vytápění jsou značné. Navíc na tento typ výstavby, byť je ekologická a nízkoenergetická, nemyslí žádný z dostupných dotačních programů. Neméně důležitá je ale také projekční část, která musí být v neustálé komunikaci s auditorem energetiky, který navrhuje a upřesňuje energetická opatření včetně výkonů tepelných zdrojů, a zároveň s architektem, který musí udržet požadovaný vzhled a konstrukční funkce budovy.

#####Rodinná atmosféra přitahuje

Podle typu stavby a umístění Žebětína (v podkově lesů a přitom blízko dálnice a středu města) se předpokládá zájem především mladých rodin s dětmi, nebo naopak lidí v důchodovém či předdůchodovém věku, kteří chtějí mít blíž k přírodě.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!