Už žádná losovačka, rozhodli | E15.cz

Už žádná losovačka, rozhodli

Na předem rozhodnutá výběrová řízení mají lidé ve Varech zapomenout. Nová vláda chce čistý magistrát.

Divadlo s mícháním lístečků. Losovatel, který se svou rukou v nerez kyblíku snaží přes půl minuty našmátrat lístek se jménem konkrétní firmy. Smích přítomné notářky. Díky internetu a pořadu Uvolněte se, prosím zná celá země takzvanou karlovarskou losovačku. Výběrové řízení na dodavatele stavby KV Areny, které se stalo symbolem korupce v Karlových Varech.
Krátké video z losovačky do světa vypustil Jiří Kotek. Dlouholetý opoziční zastupitel, který se má podle koaliční dohody stát prvním náměstkem primátora. Jiří Kotek slibuje změnu. Konec doby karlovarských losovaček, neúcty k majetku, protěžování stranických bossů a V.I.P. sponzorů. „Lidé mohou očekávat změnu mocenské samosprávy, kterou znásilnily vládnoucí ODS, ČSSD a další. Změnu chování politiků i úředníků, respektive jejich výměnu,“ říká muž, který bude mít na magistrátu na starosti mimo jiné majetek, investice a životní prostředí. Právě transparentní chování politiků a úředníků má být zásadní změnou, kterou lidé z úřadu na Moskevské pocítí. V tom jsou všichni čtyři koaliční partneři zajedno. Koneckonců většina z nich proti korupci a klientelismu bojovala v minulém období. Z opozičních lavic. Teď převezmou vládu.
„Transparentnost přeneseme do mnoha oblastí – výběrová řízení, vztah radnice k veřejnosti, veřejná hlasování rady města,“ slibuje budoucí primátor Petr Kulhánek. „Jedině tak lidé opět získají důvěru ve správu města.“
To ostatně v předvolební kampani slibovala i ODS, která odchází do opozice. Chce být konstruktivní opozicí. „Pokud bude koalice předkládat racionální návrhy, nechceme je automaticky torpédovat,“ prohlásil odcházející primátor Werner Hauptmann.
Karlovy Vary čekají čtyři roky změn. Strany nové vlády už ve svých volebních programech upozorňovaly, že budou chtít vymazat pojem „obchodní tajemství“ ze slovníku magistrátu v souvislosti s městskými zakázkami. S největší pravděpodobností se také budou snažit omezit výstavbu luxusních bytových domů ve městě, které jsou čím dál zbytečnější. Chtějí dětská hřiště ve všech městských částech a v oblasti kultury obnovu stálého hereckého souboru divadla. Návrat profesionálních herců do krajského města bude řešit právě Kulhánek. Kultura a cestovní ruch totiž nově budou spadat přímo pod primátora. Nové lidi do čela magistrátu zvolí první zastupitelstvo zřejmě už 12. listopadu. Primátorem bude vydavatel Promenády Petr Kulhánek, prvním náměstkem manažer Jiří Kotek, druhým náměstkem archeolog karlovarského muzea Jiří Klsák.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!