Uživit se muzikou je těžké, říká Kubaň | E15.cz

Uživit se muzikou je těžké, říká Kubaň

Klatované vybrali z dvacítky osobností města sbormistra a dirigenta Dechového orchestru při ZUŠ J. Kličky Františka Kubaně.

„Tatínek si vždycky přál mít ze mě muzikanta. Proto už v sedmé třídě jsem se začal učit hrát na harmoniku. Sice ne na knoflíkovou, jak si táta představoval, ale záliba k muzice mě už tehdy chytla.“ Tak vzpomíná na své dětství František Kubaň. Na gymnáziu založil s kamarády kapelu Šraml, se kterou hráli jazzové skladby i lidové písničky. Hudební svět za hranicemi České republiky poprvé poznal jako člen velkého dechového orchestru Amati Kraslice. Teprve později se dostal na studie plzeňské konzervatoře k profesoru Vítkovi. A pak dlouhých osmnáct let hrával v tehdejším plzeňském rozhlasovém orchestru, pozdější plzeňské filharmonii.

V roce 1995 kývl na nabídku tehdejšího ředitele Základní umělecké školy v Klatovech Jana Kličky a stal se sbormistrem a dirigentem Dechového orchestru mladých. Jméno Františka Kubaně v něm figuruje dodnes. Muzikantem navždy

„Naši věděli, že mě muzika baví. Takže mě během studií na klatovském gymnáziu zapsali do zdejší hudební školy. Učitel Karel Valečka mně tehdy vrazil do ruky pozoun, i když já chtěl strašně hrát na trumpetu. On ale říkal, že pozounistů je málo, že určitě najdu uplatnění a nemýlil se,“ říká František Kubaň. S úsměvem na tváři vzpomíná na své účinkování v gymnaziánské kapele Šraml. „Hrávali jsme na oslavách MDŽ, na srazech mládeže a podobných akcích. Od jazzu přes twist až po lidovky. Úroveň strašná, ale my tenkrát měli strašnou chuť,“ vypráví. Ještě za studií na konzervatoři začal Kubaň s předáváním svých zkušeností začínajícím muzikantům.

„Nikdy by mě v klatovské hudební škole nenapadlo, že tu jednou budu učit i já. Dodnes si pamatuji na 1. září 1977, kdy mi ředitel Jan Klička nabídl, abych vedl Dechový orchestr mladých. Kývl jsem a nikdy jsem toho nelitoval,“ říká sbormistr a dirigent v jedné osobě. Ve šlépějích svého otce – muzikanta jde i Kubaňův patnáctiletý syn. Muziku ale má jako koníčka. „Nerozmlouval bych mu rozhodnutí stát se profesionálem. Ale vylíčil bych mu, co ho čeká. Uživit se v dnešní době hudbou je totiž hodně těžké. Snad najdou zalíbení k muzice i mí dva vnuci, které má dcera,“ doufá František Kubaň.

Příště: o historii Z trojice dalších navržených na osobnost města si František Kubaň vybral Martina Kříže. „Zaujalo mě, jak se tak mladý člověk dlouhodobě zajímá o historii,“ zdůvodňuje své rozhodnutí z trojice – bývalý starosta Karel Mráz, historik a novinář Martin Kříž a lékař Michal Janek – sbormistr Kubaň.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!