V automatu je mléko přímo od krávy | E15.cz

V automatu je mléko přímo od krávy

Zemědělci na Táborsku nabízejí čerstvé mléko z automatů. Jeden je v Soběslavi. Další má být v Táboře.

V Soběslavi už ho mají. V Táboře se ho lidé dočkají možná už za pár týdnů. Mléko z automatu. Obchodům ho nabízejí zemědělci z celého Táborska.

A našli si už své zákazníky. Farmáři si přivydělají - za litr mléka běžně dostávají od zpracovatelů málo peněz, teď si diktují vlastní ceny.

Pro prodejní automat se rozhodl i Petr Molík, který podniká v zemědělství ve Valu u Veselí nad Lužnicí. V prosinci minulého roku se domluvil v jedné soběslavské pekárně, že tam může mléko dodávat.Množství, které prodá, je zhruba pět procent z jeho celkové produkce. Litr nabízí za čtrnáct korun. „Výdělek z automatu je sice tak na přilepšenou, ale alespoň nabízím přírodní produkt za odpovídající cenu,“ vysvětluje Molík.

Lepší by podle něj bylo, kdyby s mlékem mohl obchodovat jako jiní výrobci se svým zbožím. „Spočítal bych si náklady, přidal rabat. Potom by se vidělo, jak v konkurenci uspěji,“ poznamenává.

Nepasterované a tučnější

Prodavačky v obchodě potvrzují, že se nápad s automatem u lidí chytil. Mléko je totiž jiné než to v krabicích. „Je přímo od krávy, není odstředěné ani pasterované, má čtyři procenta tuku a je podle mě chutnější,“ vysvětluje Molík.

Stejného názoru jsou i zákaznice. „Chodím si pro něj tak dvakrát týdně. Tohle mléko je výživnější, má větší tučnost a lépe se z něj vaří. Když ho nechám odstát, udělá se na něm dokonce i smetana. Ale raději ho převařuji,“ říká Eva Široká.

Že je mléko třeba převařit, určují veterináři. „Ale já ho piju normálně. Hodnoty, které musí splňovat, jezdí pravidelně až šestkrát do měsíce kontrolovat z Madety. Sám dopředu nevím, kdy přijedou. Navíc odebírají vzorky státní veterináři,“ dodává Petr Molík.

Další automat chce umístit opět do pekařské prodejny. Tentokrát ve Veselí nad Lužnicí, přímo na náměstí. Také v Táboře se ho možná lidé dočkají. Pokud dopadnou dobře jednání mezi místním zemědělcem a vedením obchodních domů, které oslovil.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!