V Bethelu se sešli tulák i bývalý horník | E15.cz

V Bethelu se sešli tulák i bývalý horník

Azylový dům Bethel. Denně kolem něj chodí desítky lidí. Někteří s opovržením, přestože o osudech zdejších klientů nemají často ponětí.

Dnes dvaadvacetiletý David Cerula žil od patnácti let na ulici. Dlouhých sedm let nevěděl, co bude druhý den jíst nebo kde spát. Zažil útoky skinheadů, dotěrnou zimu i opovržení ostatních Karviňáků. Asi před třemi měsíci ho v jeho úkrytu oslovil terénní pracovník Bethelu a nabídl mu nový začátek. David Cerula neodmítl.
„Začalo to tím, že se moji rodiče rozvedli. Nakonec jsem bydlel s otčímem a jeho vlastním synem a začal jsem být odstrkovaný. Vrchol byl, když mi řekl, že jestli se mi to nelíbí, můžu se sbalit a jít. Tak jsem to udělal. Bylo mi patnáct,“ vzpomíná David Cerula.

Nejkrásnější Vánoce

Na ulici zažil věcí, na které příliš rád nevzpomíná. O to více si váží toho, kde je dnes. „Letos to byly moje nejkrásnější Vánoce. Byl to úplně jiný pocit. Na Štědrý den jsem rozléval lidem bez domova horký čaj. Bylo úžasné jim pomáhat. Občas také chodím za bezdomovci s terénními pracovníky. Lidi z ulice reagují hned jinak, když za nimi přijde někdo, kdo byl jeden z nich,“ popisuje Cerula.
Pracovníci Slezské diakonie, která azylový dům Bethel provozuje, se o lidi bez domova starají už spoustu let. „Nejdříve jim nabídneme návštěvu denního centra, kde dostanou teplou polévku a mohou se tam ohřát. Mohou i přespat v noclehárně u vlakového nádraží. Po určitém čase mohou přejít do azylového domu Bethel. Tady musí dodržovat hygienu a splácet dluhy. Stravu si platí ze sociálních dávek,“ popisuje vedoucí Bethelu Petr Wiselka. Pracovníci Bethelu se snaží lidi naučit i pracovním návykům. „Klienti tu pomáhají v kuchyni, prádelně nebo stolařské dílně,“ dodává Wiselka, kterého k pomoci dospělým lidem bez domova přivedly příběhy dvou blízkých přátel. „Jeden můj dobrý kamarád ze školy hodně pil. I když se učil na jedničky, nakonec ho ze školy vyhodili a on někam zmizel. Pak jsem nastoupil do práce ke dráze, kde můj nejbližší spolupracovník jednou nepřišel na noční. Čekal jsem, že se asi napil a brzo si zavolá o dovolenou. Místo toho přišla policie a chtěla, abych pomohl potvrdit totožnost muže, kterého vytáhli z přehrady. Byl to můj spolupracovník. A to jsou dva impulsy, které mě k této práci nastartovaly,“ říká Petr Wiselka.

Přišel o dům

Je to asi rok, co do Bethelu přišel bývalý horník Ervín Kupčok. Na ulici nikdy nebyl. Bydlel v Karviné-Dolech a jeho dům zbourali. Ještě než se tak stalo, šel na bytové družstvo. Tady mu řekli, že sice je v pořadníku lidí čekajících na byt, ale že přednost mají rodiny s dětmi. „To samozřejmě chápu. Nechci jít bydlet do třípokojového bytu s vědomím, že tam mohla jít maminka s dětmi. Proto raději čekám na menší volný byt tady v Bethelu. Nic mi tu nechybí,“ pochvaluje si Kupčok.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!