V Brně na Lesné se bojuje o regulaci | E15.cz

V Brně na Lesné se bojuje o regulaci

Na jednom z nejstarších a z architektonického pohledu nejlépe hodnocených sídlišť v Brně na Lesné se dostaly do konfliktu zájmy developerů a obyvatel městské části. Výsledkem bude možná větší regulace výstavby v této lokalitě.

Obchodní a kulturní středisko ze sedmdesátých let neslouží původnímu účelu a chátrá, místo něj by ve Fillově ulici měly stát tři sedmnáctipatrové, převážně bytové domy. Obyvatelé okolních ulic ale již v březnu iniciovali petici proti záměru developera. Argumentovali přitom tím, že Lesná požívá ochrany v několika úrovních územně analytických podkladů pořízených Magistrátem města Brna. Kromě toho v roce 2004 doporučilo brněnské pracoviště Národního památkového ústavu ČR prohlásit sídliště Lesná za kulturní památku a Ministerstvo kultury ČR doporučilo vytvoření městské památkové zóny, o jejíž zřízení byla před nedávnem podána žádost.

Ve sporu ale nejde jen o urbanistickou koncepci sídliště. Jeho obyvatelé svůj nesouhlas s novou výstavbou vysvětlují obavami o nedostatečnou infrastrukturu. V posledních letech totiž vzniklo v okolí původní Lesné přibližně tisíc nových bytů a další výstavba je v plánu. Důsledkem další výstavby by se podle signatářů petice stal také neúnosný nárůst silničního provozu a poškození životního prostředí.

#####Bude méně pater?

Na situaci reagovala radnice městské části Brno-sever a v září rada městské části jednala o snížení tzv. indexu podlažních ploch v místě, kde mají domy vyrůst. To by pro developery znamenalo omezení v možnosti stavět výškové budovy. Tento krok radnice by ale muselo posvětit ještě zastupitelstvo městské části. Dotklo by se to i dalšího záměru společnosti Imos v jiné části Lesné – v lokalitě Majdalenky, kde má stát nová výšková budova a sportovní hala.

I tady by v případě přijetí sníženého indexu podlažních ploch byla výstavba omezena. V případě výškové budovy na Majdalenkách je nyní rozhodnutí výhradě v kompetenci stavebního úřadu městské části Brno-sever, který musí rozhodnout, zda vyhoví námitkám vlastníků okolních domů a výškovou budovu o šestnácti patrech nepovolí, nebo zda k názoru sousedů v rámci územního řízení nepřihlédne.

#####Magistrát: regulace je nutná

Dění na Lesné vyvolalo i reakci Magistrátu města Brna. Náměstek primátora Martin Ander (SZ) uvedl, že záměr postavit výškové budovy v lokalitě Obzor je teprve ve fázi procesu změny územního plánu a odbor územního plánování a rozvoje nyní vyhodnocuje došlé připomínky občanů k návrhu změnit územní plán a umožnit výškovou výstavbu v této lokalitě. Vypracovaný návrh poté projedná brněnské zastupitelstvo. Z podnětu náměstka Andera je nyní připravováno zadání aktualizace územní studie, která stanoví regulace pro další rozvoj na Lesné.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!