V Českém ráji převažuje poptávka nad nabídkou | E15.cz

V Českém ráji převažuje poptávka nad nabídkou

Někdy okolo roku 1817 vymysleli čeští obrozenci pro oblast skalních měst rozkládající se přibližně mezi městy Turnovem a Jičínem název Český ráj. Označení se rychle vžilo, protože se skutečně z hlediska přírody a památek jedná o mimořádné území. Není divu, že pro mnohé je bydlení v Českém ráji nesplněným snem.

Zalistujete-li v nabídkách realitních kanceláří, tak jistě nějakou nemovitost v Českém ráji naleznete. Dlouhodobě však převažuje poptávka nad nabídkou. Nic na tom zatím nemění ani dnešní ekonomická krize. Chalupy, domy, statky a zvláště byty na prodej vyhledáte jen v omezeném počtu a neočekávejte možnost většího výběru. Na nemovitost v Českém ráji nezbývá než čekat. Někdy vám může přát štěstí v řádu několika měsíců, jindy budete hledat i roky. Pečlivý výběr se však rozhodně vyplatí, protože ceny v tomto regionu nebývají zrovna nízké, a tak vás případný omyl může hodně mrzet. Kvalitní nemovitost ale má dobrý potenciál trvalého nárůstu hodnoty v řádu několika procent ročně. Český ráj patří do sítě geoparků UNESCO. K tomu přidejte dobrou dálnici do Prahy a Liberce a vůbec výbornou polohu z hlediska dopravy. Z tohoto úhlu pohledu jsou už dnes vysoké ceny přijatelné.

#####Prestižní Malá Skála a okolí

K nejdražším lokalitám Českého ráje a obecně České republiky patří obec Malá Skála a oblast Suchých skal. Bydlet v Malé Skále se dnes považuje za vysoce prestižní záležitost. V malebné obci, která se vyznačuje pozoruhodnou sousedskou soudržností stálých obyvatel a častým výskytem mnoha mediálních celebrit, můžete koupit hlavně rodinné domky novějšího data výstavby. Jejich prodejní cena běžně dosahuje několika milionů korun. Volných stavebních pozemků je zde skutečně minimum a ceny v poslední době překračují 200 korun za metr čtvereční nezainvestované plochy. Prakticky pod rukou, prostřednictvím sousedské šeptandy, se prodávají klasické chalupy a hlavně roubenky. Ty se dnes hojně vyskytují i jako moderně vystavěné repliky, ale i tak je to nedostupné zboží. Jediným typem nemovitosti, který se v nabídce vyskytuje častěji, nebo je určitým ležákem, tak zůstávají luxusní, velké statky v cenách nad tři miliony korun. Dobrou radou může být doporučení porozhlédnout se v krajině ve směru na Jablonec nad Nisou a Železný Brod. Ve svazích nad řekou Jizerou je několik vesnic, kde můžete objevit skutečně pozoruhodné nemovitosti. Určitě se jedná o trochu lidmi zapomenuté místo a mnohé případné zájemce odrazují na počasí hodně drsné zimní měsíce, které zde obvykle začínají už v říjnu a končí až v březnu. Na druhou stranu zde můžete nalézt místa s úchvatnými výhledy do krajiny. Zmiňované vesnice s malebnými názvy jako třeba Sněhov leží nedaleko od důležitých center Českého ráje a dopravně jsou dobře dostupné.

Výběr nemovitostí v této lokalitě je určitě o něco širší, zajímavější a hlavně ceny lze považovat za dostupnější.

#####Byt nejlépe v Turnově

V relativně přijatelnějších cenách se pohybují rodinné domy, ale v tomto případě vás vždy výrazně omezuje nedostatečná nabídka. Vilu v prestižní čtvrti U kasáren, kde najdete i dům od architekta Josefa Gočára, téměř jistě neseženete. Stejně tak je obtížné a dnes spíše nemožné získat objekt v centru Turnova. Alternativu představují spádové vesnice. Například v souvislosti s připravovaným wellness centrem na Všeni investovala obec a soukromí investoři do stavebních parcel, které jsou stále ke koupi. Zajímavé nemovitosti můžete najít v širším okolí dálnice mezi Mnichovým Hradištěm a Turnovem. Při troše štěstí narazíte v této lokalitě i na cenově dostupné, tolik oblíbené roubenky. Bohužel Turnov doslova obklopuje chráněná oblast Českého ráje, a tak ostatní blízké vesnice stojí v centru zájmu chatařů, chalupářů a vůbec lidí, kteří chtějí ve městě nebo okolí bydlet.

#####Zájem o bydlení ovlivní trasa R35

Jedním z aspektů, který do budoucna ovlivní zájem o bydlení minimálně v části Českého ráje, je uvažovaná výstavba rychlostní komunikace R35, respektive její trasování mezi Libercem a Hradcem Králové. Definitivní trasa čtyřproudové silnice stále nebyla určena. Zní to dost neuvěřitelně, ale R35 v Českém ráji představuje pouze malou část transkontinentální silnice Hamburk – Istanbul. Mezinárodní zájmy nejspíš zapříčiní, že konečné rozhodnutí můžeme očekávat spíše v řádu měsíců než roků. Přesto v této chvíli stále existují tři základní varianty trasování, které mají navíc na mnoha místech neujasněný konkrétní průběh. Díky tomu zatím nelze sledovat pokles poptávky po nemovitostech nebo snižování jejich ceny v okolí předpokládané trasy R35. Pokud však kupujete nemovitost v blízkosti uvažované trasy silnice, tak byste si určitě měli nahlédnutím do plánů ověřit, kudy povede a zda se nenacházíte v oblasti stavební uzávěry. Tato omezení platí například v Turnově ve směru na Sedmihorky. Ostražitost se vyplatí v okolí Rovenska pod Troskami a většiny obcí mezi Jičínem a Turnovem. Při jisté neopatrnosti se můžete dočkat nemilého překvapení, kdy by vaše nemovitost mohla být zničena nebo znehodnocena budoucí rychlostní komunikací. Na druhou stranu připravované dopravní řešení uleví přetížené silnici z Turnova na Jičín. Malé obce na trase se zbaví obtížné tranzitní dopravy a značně se zklidní. Mnohá místa, která dnes charakterizuje nepřetržitý proud automobilů, se mohou změnit v nádherné oázy klidu. Nenápadné a opomíjené vesnice a městečka se stanou vyhledávanými lokalitami. Trocha přijatelného riskování při nákupu nemovitosti může v tomto případě přinést mimořádný profit.

#####Pohádkové město Jičín

Město Jičín proslavil kromě jiného loupežník Rumcajs a festival pohádek, který se koná na podzim. Pohádkový však je také svou atmosférou. Rozlehlé, převážně renesančními domy lemované jičínské náměstí s dominantní věží patří mezi nejkrásnější místa v Čechách. Vzhled města a jeho okolí významně ovlivnily velkolepé plány neméně velkolepého generalissima Albrechta z Valdštejna. Jen setkání s halapartnou, kordem a nájemnými vrahy, kterého se renesanční kavalír nechtěně zúčastnil v Chebu, zabránilo proměně Jičína v evropské velkoměsto. Romantikou prodchnuté dějiny města smělých, ale nedokončených plánů, pověsti a legendy a k tomu zvláštní, provinční poklid utváří jedinečnou atmosféru Jičína.

Kupodivu zde obvykle naleznete přijatelnou nabídku nemovitostí ke koupi v dostupných cenových relacích. S výjimkou exkluzivní oblasti Prachovských skal se ve městě a v jeho blízkém okolí dají objevit především zajímavé domy a chalupy. Nechybí ani stavební pozemky. Navíc Jičín spolu s Turnovem jsou místa, kde sídlí nejvíc realitních kanceláří. Tato města se vám vyplatí navštívit, pokud se chcete osobně seznámit s nabídkou makléřů. Obrovskou výhodou je, že v relativní blízkosti Jičína se nacházejí vyhlášená krkonošská střediska jako například Špindlerův Mlýn. Rekreační objekty tak mají fantastickou celoroční využitelnost, přes léto se vám nabízí nevyčerpatelné množství tras na procházky, výlety nebo projížďky a v zimě se můžete snadno přemístit přímo na kvalitní sjezdovky nebo do neméně atraktivních běžeckých stop. Širší nabídku nemovitostí v lokalitě Jičínska zapříčiňuje relativně horší dopravní dostupnost. Svůj podíl má také určitá ekonomická zaostalost regionu. Jičín obklopuje věnec malých, ale malebných vesniček, kde však jen těžko seženete práci mimo zemědělství. Zejména v těchto vesnicích se k prodeji objevují nejzajímavější domy nebo statky už v cenách od 750 tisíc korun. Kvalitní dům však seženete i ve městě samotném. Připravovaná rychlostní komunikace R35 může v blízké budoucnosti výrazně pozměnit situaci. Napojení na dálnici do Prahy a Liberce přiláká do regionu mnoho zájemců o bydlení. Lze očekávat nárůst cen a omezení nabídky volných nemovitostí.

Obstarat si nemovitost přímo v chráněné oblasti Českého ráje vyžaduje značnou dávku štěstí a peněz. V blízkém okolí ale naleznete překrásná místa, kde už se sen o bydlení stává dostupnějším. Některá z nich jsme vám krátce představili. Český ráj je ale rozsáhlá oblast. Zajímavé lokality objevíte například na Mnichovohradištsku nebo v okolí Sobotky a na mnoha dalších místech. Splnit si svůj sen o bydlení v Českém ráji je jistě obtížné, ale nikoli nemožné.

Chce to jen pořádně se rozhlédnout.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!