V Chomutově s GPS: raději s mapou | E15.cz

V Chomutově s GPS: raději s mapou

Kdo v centru města spoléhá na navigaci, nemusí správně trefit. Podle testu Sedmičky některé typy přístojů ztrácí signál.

Po sto metrech zahněte vlevo a dojede do cíle vaší cesty. Věta, kterou rád slyší každý, kdo cestuje na neznámá místa. Problém nastane ve chvíli, kdy navigace zničehonic „umře“. V Chomutově je několik míst, kdy mapa z malé obrazovky na palubovce mizí.
Na „první hluchou zónu“ v Chomutově narazil fotograf Vladimír Škarda. Po telefonu chtěl totiž od kolegů navést na místo focení. Jeho navigace Sygic v iPhonu 3g totiž selhala. Stejná situace se za rok jeho působení v Chomutově opakovala několikrát.
„Pravidelně mi zmizí mapa v centru města. Když jedu kolem knihovny na ulici Palackého. Signál mi naběhne až na kopci za gymnáziem na Mostecké ulici,“ upřesňuje místo, kde se musí spolehnout na klasickou mapu.

Test navigací

Další řidič, Pavel Malý z Karlových Varů, se s totožným problémem potýkal na jiném místě Chomutova. „Signál se ztrácí, když jedu po čtyřproudovce ve směru na Most, kousek za centrem, za čerpací stanicí Shell na nájezdu do sídliště. Už jsem si zjistil, že je to ulice Březenecká,“ podotýká Malý.
S navigací v iPhonu i klasickou navigací GPS udělali redaktoři několik testů. Klasická navigace nevykazovala při projíždění Chomutovem žádný problém. Signál byl všude plný. V centru i na sídlištích mezi vysokými panelovými domy navigovala celou cestu bez problémů.
To ovšem nejde říct o navigaci iPhonu. Službu vypověděla na obou již zmíněných místech. V centru města naběhla až ve chvíli, kdy řidič s vozem vyjel na vyvýšenější místo. Na sídlišti v Březenecké pak ve chvíli, kdy se prostranství otevřelo.

Mohou za to troleje?

Obě místa, kde navigace nefungovala, jsou v lokalitě, kde jsou nejen vysoké domy, ale i troleje. V tu chvíli by se na displejích iPhonu mohl v době výpadku objevit nápis Zde jsou lvi. Tím mapaři na starých místech označovali nezmapovaná nebo nebezpečná a málo přístupná místa.
Podle prodejců mobilních telefonů, navigací a iPhonů může za výpadek navigace i signálu právě hustá zástavba ve městě, která ruší příjem signálu. „Elektromagnetické pole způsobené trolejemi je poněkud nevyzpytatelné a skutečně může ovlivnit příjem signálu GPS. Větší význam však přikládám zastínění okolní vysokou zástavbou,“ potvrzuje šéfredaktor MobilMania.cz Filip Kůžel.
Proto u iPhonu prodejci doporučují koupit speciální pouzdro, které příjem signálu zesiluje. Ti, kteří mají iPhone a používají ho i pro navigaci, si mohou pořídit speciální držák, který má v sobě také čip na příjem GPS. Stojí kolem dvou a půl tisíce korun.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!