V době krize se dobře prodávají dokončené byty | E15.cz

V době krize se dobře prodávají dokončené byty

Podle statistik jedné z největších tuzemských realitních kanceláří Lexxus, a. s., se v současné době zájem klientů výrazně koncentruje na projekty dokončené nebo těsně před dokončením. Nejvíce se prodávají menší byty.

Rozdíl mezi prodejem dokončených a rozestavěných projektů je skutečně markantní. Podle slov obchodního ředitele Lexxusu Petera Višňovského připadá na každých devět prodaných bytů v dokončovaných projektech jeden byt v domech připravovaných k výstavbě nebo rozestavěných. „Kvůli extrémnímu snížení nabídky nových projektů lze předpokládat, že v momentě celkového oživení trhu bude dokončených nových bytů skutečně nedostatek. Těžko říci, zda se bude opakovat situace z let minulých, kdy se u některých projektů prodala většina bytů ještě před započetím stavebních prací,“ míní Peter Višňovský.

#####Klienti chytře využívají výhod

Dnešní klienti podle jeho slov dobře vědí, co hledají, a chytře využívají výhod, které dříve neexistovaly – novostavbu si mohou reálně prohlédnout a často k ní mohou získat i nějaký nadstandardní benefit.

#####Klesá podíl hypoték

Další novou zkušeností posledních měsíců je jiný přístup k financování – respektive procento klientů, kteří při koupi nového bytu využívají hypoteční financování. Zatímco v minulosti se procento „hypotečních klientů“ pohybovalo kolem 70 procent, v posledních měsících je to jen 45 procent. Je to dáno především tím, že v důsledku konzervativní a opatrné politiky bankovních domů je dnes pro některé klienty hypotéka znatelně hůře dostupná. Nicméně i v této oblasti lze pozorovat obrat k lepšímu.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!