V Dobřanech vznikne výzkumné centrum strojírenství za 350 milionů korun | E15.cz

V Dobřanech vznikne výzkumné centrum strojírenství za 350 milionů korun

Vývojové a výzkumné centrum strojírenství za 350 milionů korun, ojedinělé v Plzeňském kraji, vznikne do konce roku 2014 v Dobřanech na jihu Plzeňska. Projekt přivábí špičkové výzkumníky. Západočeské materiálově metalurgické centrum (ZMMC) vybuduje díky dotaci EU místní firma COMTES FHT a.s., specializovaná na výzkum a vývoj materiálů z kovů a patřící mezi evropskou špičku. Ze současných 50 lidí se počet výzkumníků zvýší minimálně na 110. Řekli to starosta šestitisícových Dobřan Marek Sýkora a ředitel centra Libor Kraus.

Firma získala peníze z evropského programu Výzkum a vývoj pro inovace, který podporuje regionální výzkumná centra. Jde o jeden z osmi podpořených projektů v ČR. „ZMMC se bude specializovat na vývoj moderních kovových materiálů, technologie jejich výroby a zpracování,“ uvedl šéf výzkumné firmy Comtes FHT, která provádí také materiálové analýzy a numerické modelování technologických procesů. Současný areál firmy se rozšíří o objekt metalurgické haly a o přístavbu kancelářské budovy o celkové ploše 3300 metrů čtverečních a o dvoupatrové budovy laboratoří o ploše šest set metrů čtverečních. Nejdražší bude multifunkční válcovací trať pro válcování za tepla i studena. Klíčovým zařízením bude na zakázku postavený hydraulický lis k ověřování navrhovaných technologií zpracování výkovků, vakuová tavicí pec na výrobu experimentálního materiálu a elektromechanický trhací stroj.

„Do města přijde 350 milionů korun z evropských peněz do firmy, která se věnuje špičkovým technologiím ve výzkumu a vývoji kovů. Máme s ní velmi dobrou spolupráci,“ uvedl starosta. Dobřany přispěly prodejem pozemku. Investice zvýší prestiž města a posílí jeho personální kapacity, protože tam přijdou většinou vysokoškolsky vzdělaní lidé. „Centrum bude vyvíjet profily z nanostrukturního titanu využitelné ve stomatologii a chirurgii, dále pak například vysokopevné plechy a profily z hliníkových slitin pro automobily, letadla a kolejová vozidla nebo speciální slitiny a superslitiny pro jaderné strojírenství,“ uvedl Kraus. Zájem o ně mají české i zahraniční firmy. Na nákup pozemku a stavbu půjde 95 milionů korun; na stroje, zařízení a vybavení 198 milionů korun. Projekt nyní začíná. Koncem roku 2014, kdy bude centrum uvedeno do provozu, tam má pracovat nejméně 60 lidí, z toho 40 výzkumníků a 20 podpůrných zaměstnanců. Město prodalo investorovi pozemek za standardní cenu 490 korun za metr čtvereční. V průmyslové zóně Nad nádražím už nyní zbývá jen poslední volný hektar.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!