V hlavní roli: princezna na provázku | E15.cz

V hlavní roli: princezna na provázku

Loutkové Divadýlko na schodech má v novém sálu kina Spektrum úspěch. Na únor chystá další pohádku.

Světla zhasínají, opona mizí a sálem se nesou zvědavé dětské výkřiky. Pak už ticho. V malém okně na jevišti se objevují herci. První scéna. Pikle kují dva loupežníci. Vlastně jich je daleko víc, ale ty už děti v sále nevidí. Jsou to vodiči a lidé, kteří figurkám propůjčují hlas. V malém sálku kina Spektrum hrají loutkovou pohádku O bojácném strašidýlku. Připravilo ji místní Divadýlko na schodech.
„Pravidelně hrajeme poslední dvě středy v měsíci. Navíc máme ještě mobilní scénu, se kterou jezdíme o víkendech,“ vysvětluje Marcela Hofbauerová, vedoucí divadla, které na nové scéně působí od loňského září. Sama loutkářům šéfuje od pětaosmdesátého roku. Je autorkou všech her.

Princezny a draci jsou osvědčená klasika

Děti zápletky prožívají. Za třicet minut představení radí princezně, varují před loupežníky, nebo hromadně učí začínající strašidlo, jak správně vyděsit mohutným hlasem. Pohádky jsou vždycky klasické. Objevují se v nich princezny, draci, králové, strašidla.
„Navázali jsme na základ, který tu hráli loutkáři dříve. Soubor v Sezimově Ústí funguje od třiapadesátého roku. Do moderních věcí se nepouštíme,“ vysvětluje Hofbauerová. Divákům, kterým je okolo tří nebo čtyř let, to ale nevadí, naopak. Soubor ocenila dětská porota na loutkářské přehlídce. Dospělí posuzovatelé mu prý vytkli málo pohybu i to, že herci mluví příliš česky, bez moderních výrazů.
Loutkáři se ale nenechali odradit. Jejich osvědčený pohádkový recept táhne nejmenší diváky z celého Táborska. Stává se, že pro velký zájem, musí hrát hned dvakrát za sebou. Představení přitom zaměstná okolo patnácti lidí, dobrovolníků. K dispozici mají 105 loutek. „Nejlepší jsou ty staré, bývají nejpohyblivější. Některé nové vypadají krásně, ale nevytáhnete z nich pořádný pohyb,“ krčí rameny Hofbauerová.
Nejstarší loutky jsou z padesátých let a vystřídaly spoustu rolí. Pionýrky nebo mužici změnili háv, z milicionáře je teď dlouhonohá princezna. Vodiči se pronesou, třeba král váží okolo dvou kil. „Chce to zručnost i výdrž,“ dodává vedoucí.
Divadýlko na schodech – dohromady jich návštěvníci zdolají sedmačtyřicet – funguje ve Spektru od září. Každý měsíc uvádí novou hru. V únoru se děti mohou těšit na kus O Zlobivém skřítkovi. Vstupné je pro každého dvacet korun.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!