V hrabyňském památníku se připravují nové výstavy | E15.cz

V hrabyňském památníku se připravují nové výstavy

Ostravu po bombardování na konci války i poměry v koncentračním táboře si nově prohlédnou návštěvníci v Památníku II. světové války.

Kvůli počasí i přípravám nových výstav lidem na tři měsíce zavřel brány Památník II. světové války v Hrabyni. První letošní návštěvníci do něj vstoupí až 1. dubna.
„V Památníku II. světové války se chystá rozšíření stávající expozice. Zavřeli jsme jej však i kvůli velmi nepříznivým klimatickým podmínkám, které v zimě na Hrabyni jsou,“ zdůvodnila mluvčí Slezského zemského muzea, které se o Památník stará, Lada Truparová.
Lidé na jaře v Hrabyni nově uvidí, jak vypadala Ostrava po bombardování na jaře roku 1945. Historikové připravují také expozici nazvanou Oběti a vrazi, jež lidem přiblíží dění a podmínky v koncentračním táboře Mauthausen. „Do přízemí Památníku se také přesune výstava Střepiny, kterou lidé doposud viděli ve správní budově,“ doplňuje Truparová. Výstava ukazuje zbytky střel a další válečné munice, které se našly ve dřevě stomů. Pocházejí z lesů v okolí Hrabyně a muzeum je získalo díky spolupráci s místními pilami.
Památník se lidem otevřel po tříleté opravě loni v dubnu. Návštěvníci tam vídali expozici Doba zmaru i naděje, která představuje hlavní mezníky druhé světové války i život civilistů v období válečného konfliktu. Ukazuje zbraně, trosky domů i oblečení, které se svými majiteli prošlo bojiště i koncentrační tábory.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!