V Kutné Hoře skončila obnova památkově chráněného spolkového domu | E15.cz

V Kutné Hoře skončila obnova památkově chráněného spolkového domu

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V Kutné Hoře skončila rozsáhlá rekonstrukce památkově chráněného spolkového domu v Lierově ulici za 40 milionů korun. Ve středu byla stavba zkolaudována, slavnostní otevření je plánováno začátkem školního roku, uvedl starosta Ivo Šanc. Podle radnice jde o jednu z největších investic ve městě za poslední dobu.

„Objekt bude z větší části využívat základní umělecká škola a dále místními spolky. Je tam krásné nádvoří, výstavní prostor,“ řekl Šanc. Obnova, která začala loni na jaře, nebyla podle starosty vůbec jednoduchá, protože se objevily problémy se statickým zajištěním. Stavebníci museli také odstranit většinu původních stropních trámů a nahradit je železnými konstrukcemi. Aby bylo možné instalovat výtah, bylo nutné prorazit klenby, což se neobešlo bez sanačních prací. Další neplánované výdaje si vyžádaly komíny, které bylo nutné postavit znova. Projekt přitom počítal s tím, že se pouze opraví.

Podle místostarosty Jiřího France se dodatečně dodělávalo i protipožární zařízení zhruba za půl milionu korun, s nímž projektanti také nepočítali. O kolik se celkové náklady navýšily, zatím radnice nemá spočítáno. Většinu peněz na obnovu budovy městu poskytla Evropská unie.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video