V Mělníku chystají další etapu revitalizace města | E15.cz

V Mělníku chystají další etapu revitalizace města

Mělnická radnice připravuje revitalizaci náměstí Míru v Mělníku, při které se mimo jiné celé náměstí předláždí a změní jeho vizuální podoba. Zda se uskuteční, bude záležet na zastupitelích. Nyní má vedení města připraveny dvě varianty rozpočtu, s obnovou náměstí a bez něho.

Revitalizace náměstí by měla stát 34,8 milionu korun, přiznaná dotace z evropských fondů činí 24 milionů. Při přípravě rozpočtu se vedení města snaží snížit co nejvíce náklady. „Chceme v maximální míře využít stávající dlažbu, abychom ušetřili alespoň tři miliony,“ uvedl starosta města Ctirad Mikeš. Předpokládá, že 60 procent dlažby se při předláždění skutečně použije. Zbytek kostek by si město nechalo na předláždění jiných částí města. Tři miliony korun by zůstaly v rozpočtu jako rezerva pro archeologický výzkum. Kopat se bude do 30 centimetrů. Petr Meduna z Archeologického památkového ústavu upozornil, že jakmile se sejme z náměstí dlažba, budou nálezy hned pod ní. „Víme to z dosavadních výzkumů na ploše náměstí. Už v deseti až 15 centimetrech jsou původně historické terény,“ uvedl. Archeologové si jsou už nyní jisti, že na náměstí hned pod dlažbou objeví bohaté zajímavé nálezy z pravěku, raného a vrcholného středověku včetně základů Metelicovských domů před budovou nové radnice.

„Bude tam zabezpečení, aby se nepoškozovala klenba a jinak bude studna vyznačena v dlažbě,“ uvedl vedoucí mělnických památkářů Jiří Dohnal. Revitalizace změní způsob parkování na náměstí Míru. Podle zatím schváleného konceptu by zmizelo několik desítek parkovacích míst. Plán počítá také se zrušením parkoviště pro úředníky, které se má přeměnit v plochu pro odstavení aut pro veřejnost. Jasno o tom, zda se revitalizace uskuteční, bude do 20. prosince. Pokud revitalizace získá souhlas samosprávy, začne příští rok v dubnu a skončila by na jaře 2012. Mělník v minulosti obnovil při první fázi revitalizace už většinu ulic v historickém centru města, obnova přišla na zhruba 180 milionů korun.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!