V Mošnově vyroste nové logistické centrum | E15.cz

V Mošnově vyroste nové logistické centrum

Pražská firma HB Reavis Group vybuduje v oblasti strategické průmyslové zóny Mošnov na Novojičínsku nové logistické centrum. Město Ostrava, kterému část pozemků v této zóně patří, už rozhodlo o jejich prodeji právě této firmě.

Ostrava společnosti prodá 50 hektarů pozemků. Všechny své pozemky v mošnovské zóně, tedy 30 hektarů, už téže firmě “přiklepl“ Moravskoslezský kraj letos v září. Náklady na vybudování logistického centra budou čtyři až pět miliard korun. Město prodává společnosti pozemky za 330 korun za metr čtvereční, což je podle náměstka primátora Lukáše Ženatého (ODS) cena stanovená znaleckým posudkem. „V Mošnově se pozemky v průmyslové zóně vždycky prodávaly za 300 korun za metr čtvereční,“ uvedl Ženatý. V jednotlivých provozech mošnovského centra najde práci přibližně 400 až 500 zaměstnanců. „Hlavním společenským přínosem projektu však bude kýžený návrat přepravy zboží ze silnice na železnici. Pokud se podaří projekt realizovat v plánovaném rozsahu, ubude na území Moravskoslezského kraje až 15 procent kamionů,“ uvedl zástupce firmy HB Reavis Group Hanuš Krejčí. Podle jeho slov bude mít veřejná logistická zóna v Mošnově srovnatelné parametry například s cargo centrem v rakouském Grazu.

Centrum HB Reavis Group se bude podle Krejčího realizovat ve dvou až čtyřech etapách. „Výstavba první etapy bude zahájena ihned po vydání stavebního povolení. Lze předpokládat, že vlastní výstavba začne v roce 2010 a do konce roku 2012 budou zkolaudovány první provozy na zhruba 50 hektarech území včetně terminálu kombinované dopravy,“ nastínil Krejčí, který deset let působil ve vládní agentuře CzechInvest. Stavba se bude financovat jak z vlastních zdrojů, tak z bankovního úvěru a bude se ucházet o veřejnou podporu z Operačního programu Doprava. Návratnost investice se pak bude odvíjet od budoucích nákladových relací mezi přepravou po silnici, respektive po železnici, například od úrovně sazeb silničního mýta.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!