V Pardubicích začala modernizace Machoňovy pasáže | E15.cz

V Pardubicích začala modernizace Machoňovy pasáže

V Pardubicích byla zahájena rekonstrukce historicky cenných objektů Machoňovy pasáže. Investice za 150 milionů korun počítá též s dostavbou východního traktu, v níž vzniknou nové nebytové prostory a byty.

Oprava a dostavba zadního traktu potrvá podle ředitele Městského rozvojového fondu Aleše Kopeckého odhadem 17 měsíců. Pasáž kvůli pracím bylo nutné uzavřít. „Dodavatel stavby nám slíbil, že průchod pasáží otevře, co nejdříve to bude možné,“ uvedl Kopecký. Pardubice řešily osud zchátralého objektu minimálně deset let. Nějaký čas se hovořilo o prodeji, zastupitelé jej ale nakonec odmítli. Kvůli opravám se nyní fond musí zadlužit. Dům na severní straně, čelem k třídě Míru, už rekonstrukcí prošel před několika lety. Jsou tam dva nebytové prostory a 11 bytů. Nyní na řadu přichází zbývající část kulturní památky. V přízemí zůstanou nebytové prostory, první patro bude sloužit jako kanceláře.

Modernizací projdou i byty v dalších patrech. Po rekonstrukci bude v pasáži 36 bytů, prostory pro 17 provozoven či prodejen a čtyři administrativní prostory. V suterénu pod severní částí pasáže je plánovaná restaurace s kapacitou zhruba 30 míst. Za pasáží bude 78 nových parkovacích míst, 44 z nich v podzemí. U podzemního parkoviště vzniknou veřejné toalety. Součástí parkoviště v úrovni terénu jsou i sadové a parkové úpravy. „Bytové a nebytové prostory chceme připravit tak trochu na míru budoucím uživatelům, aby hned po otevření pasáže nedocházelo třeba k bourání příček či jiným stavebním úpravám,“ líčí náměstek primátorky Martin Bílek. Architekt Ladislav Machoň se inspiroval pasážemi v Paříži. Objekty s prosklenou pasáží ve stylu art deco byly dokončeny ve 20. letech minulého století.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!