V Pardubickém kraji loni začalo vznikat o 40 procent méně bytů | E15.cz

V Pardubickém kraji loni začalo vznikat o 40 procent méně bytů

V Pardubickém kraji loni začalo vznikat téměř o 40 procent bytů méně než v předchozím roce. Zahájená bytová výstavba klesla ve všech okresech. Stavebníci naopak dokončili o něco málo bytů víc. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadů v Pardubicích.

„U nás převažuje individuální bytová výstavba. Developeři postaví komunikace, připraví napojení na plyn a elektřinu a lidem prodají už zasíťované pozemky. Ti si pak domy zrealizují se svým zhotovitelem a vlastním projektem,“ popsal vedoucí stavebního úřadu v Pardubicích Jiří Vopršal. V minulosti v Pardubicích developerské firmy postavily desítky bytových domů, nyní je projektů méně. Vzniká nové sídliště na Cihelně a možná se také brzy začnou stavět bytové domy v lokalitě S.K. Neumanna. „To jsou asi jen tyto dva větší projekty, které se teď chystají, o dalších nevím,“ řekl Vopršal. Výstavba rodinných domů převažuje ve všech okresech Pardubického kraje. V menších městech bytové domy příliš nevznikají, je po nich malá poptávka. „V Přelouči vznikne maximálně jeden bytový dům ročně, za to máme v našich 17 obcích, které spravujeme, desítky vydaných stavebních povolení na rodinné domy,“ řekl vedoucí odboru stavební, vodoprávní a dopravy Lubomír Novotný.

Nejméně bytů začalo loni vznikat na Chrudimsku, kde zahájená bytová výstavba klesla o 56 procent. Na Pardubicku se snížila o 40 procent. V dalších okresech byl úbytek menší. Na Chrudimsku se naopak stavebníkům podařilo dokončit o 27 procent bytů víc než v předchozím roce. Téměř o deset procent víc bytů se loni dostavělo na Orlickoústecku. V ostatních okresech se počet dokončených bytů o devět až deset procent snížil.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!