V Plzni začala stavba výzkumného centra za 700 milionů Kč | E15.cz

V Plzni začala stavba výzkumného centra za 700 milionů Kč

Vedle areálu plzeňské fakultní nemocnice začala stavba výzkumného a vzdělávacího centra Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Plzni za téměř 700 milionů Kč. Do jara 2014 tam bude biomedicínské centrum a pět teoretických ústavů s až 120 výzkumníky. Region, který bývá vnímán hlavně jako technický, získá novou kapacitu v přírodních a lékařských vědách, uvedl děkan fakulty Boris Kreuzberg.

„Jde o nové centrum vzdělanosti a vědy v Plzni, které by mělo být magnetem pro další vědce z ČR i zahraničí,“ řekl rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl. Stavbu, o níž se rozhodlo už v roce 2008, podpořil evropský operační program Věda a výzkum pro inovace. Fakulta získá novou plochu téměř 10 000 čtverečních metrů. Děkan chce, aby se podíl výzkumu ze současných asi dvou pětin obratu fakulty zvýšil na minimálně polovinu. EU podle Kreuzberga peníze dává na aplikovaný výzkum, ale v ČR chybí tradice komercionalizace medicínského výzkumu, který by přinesl poznatky pro firmy na výrobu léků a přístrojů. Podobné centrum se buduje ve Vestci u Prahy a je v Brně.

Biomedicínské centrum za téměř 500 milionů Kč uhradí EU plně, na sedmipodlažní budovu školy s 5000 čtverečních metrů učeben, laboratoří a pracoven pedagogů dá EU 85 procent, zbytek stát a škola. Za asi 150 milionů Kč z celkové sumy se nakoupí laboratorní přístroje. Bude zaměřené na výzkum funkcí ledvin a jater, selhávajících orgánů a jejich náhrad, čímž naváže na úspěšný program fakulty z let 2005 až 2011. „Z nových poznatků o onemocnění životně důležitých orgánů se budou vyvíjet a zdokonalovat terapeutická, diagnostická i preventivní opatření,“ dodal ředitel centra Milan Štengl.

Od roku 2015 by měly stát ústavy finančně na vlastních nohou. Biomedicínské centrum by se mělo stoprocentně samofinancovat, což je základní požadavek EU. Lékařská fakulta v Plzni sídlí 66 let v památkově chráněných objektech, které nevyhovují požadavkům na moderní výuku a výzkum. „Zbude v nich anatomie, chemie, knihovna a histologie,“ uvedl Kreuzberg. Domy škola nemůže prodat, protože by se jí snížila dotace EU. Pozemek pro stavbu byl schválen k rozvoji fakulty před 40 lety, chyběly ale peníze. Fakulta má připravený projekt druhé nákladnější etapy centra.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!